Venemaa jäi Valijeva otsuse tõttu OM-il kullata, kuid võitis siiski pronksi | Iluuisutamine

1312064h243et24

Tere tulemast! Venemaa iluuisutaja Kamila Valijeva otsus osaleda olümpiamängudel pärast dopinguproovi andmist tõi kaasa poleemika ja küsimused tema võistluse õigluse kohta. Kuigi tema kuldmedal tühistati, sai Venemaa siiski olümpial pronksmedali. See dopinguskandaal tõstatab küsimusi ausa mängu ja sportliku eetika kohta ning jätab vene iluuisutajate saavutuste varju. Olgugi et see otsus põhjustas poleemikat, ei muuda see fakti, et iluuisutamine on endiselt olümpiamängudel üks kõige vaadatumaid alad ning pakub nii põnevust kui ka draamat.

Rahvusvaheline Uisuliit (ISU) teatas teisipäeval, et on tühistanud rahvusvahelise spordiarbitraaži (CAS) otsuse valguses Venemaa iluuisutähe Kamila Valijeva tulemused 2022. aasta Pekingi olümpiamängudel ja Tallinnas toimunud Euroopa meistrivõistlustel.

CAS määras Valijevale dopingu kasutamise eest nelja-aastase võistluskeelu, mis hakkas kehtima tagasiulatavalt 2021. aasta detsembrist. See tähendab, et venelanna saab hetkeseisuga jääle naasta 2025. aasta lõpus.

Teisipäeval teatas ISU, et on otsustanud Valijeva tulemused Pekingi olümpiamängudel ja Tallinna EM-il tühistada, kuid võistkonnavõistluses võeti Valijeva punktid lihtsalt Venemaalt ära.

OM-i võistkonnavõistluse võitis USA, teisele kohale tõusis Jaapan, kuid Valijeva tõttu 20 punkti kaotanud Venemaa edestab siiski punktiga Kanadat, kes jäi medalist ilma. Valijeva jäi Pekingis naiste üksiksõidus neljandaks, mis tähendab omakorda, et Eva-Lotta Kiibus lõpetas enda OM-debüüdi 20. kohaga.

Veelgi tähelepanuväärsem on aga muudatus 2022. aastal Tallinnas toimunud Euroopa meistrivõistluste lõpptulemustes. Euroopa meistriks tuli tagantjärgi Valijeva kaasmaalane Anna Štšerbakova, teiseks jäi venelanna Aleksandra Trussova, kuid pronksmedalile tõusis belglanna Loena Hendrickx. Niina Petrõkina tõusis seitsmendale kohale ning esikümnesse mahub nüüdsest ka Kiibus.

Kuigi Venemaa iluuisutaja Kamila Valijeva diskvalifitseeriti olümpiamängudel keelatud aine tarvitamise tõttu, suutis ta siiski oma meeskonnale teenida pronksmedali. See otsus oli kahtlemata pettumus nii Venemaa sportlasele kui ka fännidele, kuid samal ajal tõestab see ka spordi rangeid nõudeid ja reegleid. Olümpiamängud on kõrgtasemeline võistlus, kus keelatud ainete kasutamine ei ole lubatud. Sellegipoolest tuleb tunnustada Venemaa meeskonda nende saavutuse eest ning loodame, et tulevikus järgitakse kõiki spordi eetika ja reeglitega seotud norme.

Loe rohkem:  Selevko sai MM-il lühikavas 12. koha, Euroopa meister põrus | Iluuisutamine

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga