Tai opositsioonijuht mõisteti õigeks ning ta võib naasta parlamenti | Välismaa

2227638hd21ct24

Tere tulemast Eestisse! Viimase aja uudised on šokeerivad – Tai opositsioonijuht mõisteti õigeks ning ta võib naasta parlamenti. See on suur samm demokraatia suunas ja näitab, et õiglus võidutseb lõpuks alati. See otsus mõjutab mitte ainult Tai poliitilist maastikku, vaid kogu maailma. Tere tulemast ajaloo hetke tunnistajaks olemiseks ning see uudis annab meile lootust parema tuleviku suhtes. See on oluline verstapost Tai poliitikas ja meie pilgud on suunatud sellele suurele sündmusele.

Tai põhiseaduskohtus mõistis opositsioonijuhi Pita Limjaroenrati õigeks valimisseaduse rikkumise kohtuasjas, mis võimaldab tal naasta parlamenti.

Tegemist on ühega kahest Pita suhtes konservatiivsete poliitikute kaebusel algatatud kohtuasjast. Kolmapäeval langetatud otsuse järgi ei rikkunud Pita valimisseadust, sest meediaettevõte, milles tal oli väikeosalus, ei tegutsenud valimiste ajal ning sel puudus koguni tegevusluba, mistõttu ei saa seda lugeda massimeediaks. Tai seaduste järgi on poliitikutel keelatud omada osalust meediaväljaannetes.

Järgmisel nädalal peab sama kohus langetama otsuse ka teises kohtusjas, mille järgi süüdistatakse Pitat Tai riigikorra õnnestamises. Tai on kuningriik, kus kuninga solvamise eest kehtivad ranged vanglakaristused.

Konservatiivse poliitiku kaebuse järgi õõnestas Pita Tai kuningakoda, kui ta lubas eelmisel aastal toimunud valimiste eel vähendada või koguni kaotada karistused kuninga solvamise eest.

Harvardi Ülikoolis õppinud 43-aastase Pita progressiivne erakond Liigume Edasi (Move Forward) sai 2023. aasta maikuus toimunud parlamendivalimistel esikoha, lubades lisaks sõnavabaduse laiendamisele monopolidega võitlemist, miinimumpalga tõstmist ja abieluvõrdsust. Erakond on eriti populaarne pealinnas Bangkokis ning noorte seas.

Kuigi Pital ja teda toetanud erakondadel oli parlamendi alamkojas enamus, kukkus tal valitsuse moodustamise katse läbi, sest peaministriks saamiseks vajas ta sõjaväe poolt ametisse nimetatud rojalistlike vaadetega parlamendi ülemkoja saadikute toetust.

Loe rohkem:  Tallinnas asuv spordibaar näitab Venemaa jalgpallimängu | Välismaa

Tai poliitikat on iseloomustanud üle kahe aastakümne kestnud vastasseis rojalistlike vaadetega sõjaväe ning populistlike ja progressiivsete erakondade vahel, kirjutab Reuters. Riigis toimusid 2006. ja 2014. aastal sõjaväelised riigipöörded armeele ebameeldivate peaministrite vastu.

Kokkuvõttes võib öelda, et opositsioonijuhi õigeksmõistmine on oluline samm õigluse ja demokraatia suunas Eestis. See tagab tema õiguse naasta parlamenti ja jätkata oma poliitilise tegevusega. Samuti rõhutab see Eesti õigusriigi toimimist ning võimet kaitsta kodanike põhiõigusi. See otsus võib kaasa tuua poliitilise maastiku muutuse ja avada uusi võimalusi koostööks erinevate erakondade vahel. Loodame, et see samm aitab kaasa Eesti poliitilisele stabiilsusele ja arengule.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga