30 km/h piirkiirus tekitab ka Bolognas erimeelsusi | Välismaa

2251356h86b3t24

Tere tulemast Eestisse!
Välismaa uudised räägivad, et Bolognas tekitab 30 km/h piirkiirus erimeelsusi. See teema on põletav ka meie linnades ja vallades. Kas madalam kiiruspiirang tagab ohutuma liikluse või tekitab pigem segadust ja ummikuid? Kas peaksime kaaluma sarnast muudatust ka meie tänavatel? See on oluline teema, mis puudutab meid kõiki. Loodame, et see artikkel pakub rohkem selgust ja mõtteainet selle tähtsa küsimuse üle.

Itaalias asuv Bologna langetas kesklinnas sõidukite piirkiiruse 30 km/h-ni ning see tekitab linnakodanikes erimeelsusi. Sõidukiiruse langetamine tekitab erimeelsusi ka mujal Euroopas.

Itaalia elanikud hindavad kõrgelt kiireid autosid, kihutamise tõttu juhtub riigis ka palju liiklusõnnetusi. 2022. aastal sai Itaalias liiklusõnnetustes surma 53 inimest miljoni elaniku kohta, vahendas The Times. 

Itaalia võimud on seetõttu võtnud kihutajad teravdatud tähelepanu alla. Bologna linn piirab nüüd kesklinnas sõidukite piirkiirust ja vähendas seda  30-le km/h. Võimude sõnul vähendas see liiklusõnnetusi ligi viiendiku võrra. 

“Bologna kodanikud järgivad reegleid ja peavad kinni kiiruspiirangutest. See on iseenesest oluline edusamm,” ütles linnapea Matteo Lepore ajalehele The Times. 

Bologna volikogu hääletas juba eelmise aasta juunis kiiruspiirangu kehtestamise poolt. “Autode kiiruse vähendamine 20 km/h võrra vähendab müra poole võrra, see jätab ruumi teistele helidele, nagu linnulaul,” seisab volikogu avalduses. 

Samas paljud Bologna kodanikud pole uue liikluskorraldusega rahul. Inimesed korraldavad meeleavaldusi, protestijatele avaldas toetust ka Itaalia transpordiminister Matteo Salvini, kelle sõnul sellised piirangud süvendavad kaost Bologna liikluses. 

“Ma arvan, et õigus kuulda linnulaulu, peab olema tasakaalus sadade tuhandete inimeste õigusega teha tööd,” ütles Salvini. 

Transpordiministeerium avaldas seejärel määruse, milles leiti, et 30 km/h kiiruspiiranguid saab kehtestada ainult teatud konteksti puhul, lisades, et sellised üldised piirangud on “meelevaldsed”. Linnapea Lepore ütles aga, et Bologna piirkiirus vastab liikluseeskirjale.

Loe rohkem:  Hezbollah ja Iisraeli tulevahetuses hukkus mitu inimest | Välismaa

Ka teised Euroopa linnad on viimaste aastate jooksul piiranud kesklinnas sõidukite piirkiirust. Nende linnade hulgas on ka Amsterdam, Brüssel, Pariis, Madrid ja Tallinn. 

Liiklusekspertide hinnangul on liiklusõnnetuse tagajärgede raskusel otsene seos kiirusel: kui auto sõidab jalakäijale otsa kiirusega 50 km/h, on hukkumise risk seitse korda suurem kui kiiruse 30 km/h puhul.

Kokkuvõttes võib öelda, et 30 km/h piirkiiruse kehtestamine on tekitanud Bolognas erimeelsusi. Kuigi mõned inimesed toetavad seda, uskudes, et see suurendab liiklusohutust ja vähendab õnnetuste arvu, on teised vastu, kuna see võib suurendada transpordiaega ja tekitada ebamugavusi. See teema on oluline aruteludeks nii Eestis kui ka mujal maailmas, kus liikluskiiruste regulatsioonid on pidevalt muutumas ning vaidluste allikaks. Lõpuks on oluline leida tasakaal liiklusohutuse ja liiklusmugavuse vahel, mis rahuldaks kõiki osapooli.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga