Võru koolides ühineb streigiga ligi 90 protsenti õpetajatest | Eesti

2215836h6961t24

Tensions are high in the educational sector in Võru, Estonia as nearly 90 percent of teachers in the area’s schools have joined forces in a strike. The unified stand is a powerful demonstration of the teachers’ dissatisfaction with their working conditions and pay. As a result, classes have been disrupted, leaving students and parents concerned about the impact on their education. The protest has sparked a national conversation about the value of teachers and the need for better support for the education system. This strike is a bold statement that demands attention and action from education authorities and decision-makers.

Võru linna haridusasutustes plaanib streigigia ühineda ligi 90 protsenti õpetajatest, kellele Võru linnavalitsus on lubanud tavapärase töötasu maksta ühe streigipäeva eest. Narva munitsipaalkoolides kavatsevad toetusstreigiga liituda vähesed õpetajad.

Võru linnas käib kolmes koolis ligi 1000 ja neljas lasteaias ligi 800 last, linnavalitsuse kinnitusel jätkub õpetajate streigi ajal kõigis koolides õppetöö ning lasteaedades on avatud valverühmad.

Võru linnapea Kalvi Kõva ütles, et linn võttis vastu otsuse streigi esimesel päeval maksta töötasu ja igal järgneval streigipäeval mitte maksta. “Sellega me näitame väikest solidaarsust õpetajate osas ja nende palganõudmise osas, sest õpetajate palk peab ajaga kaasas käima,” lausus Kõva.

Kui mõnes koolis käivad veel arutelud, kui paljud õpetajad ja kui pikka aega streigist osa võtavad, siis Võru Kesklinna Kooli usaldusisiku, geograafiaõpetaja Raili Jahtmaa sõnul on enamus kooli õpetajaid oma otsuse juba teinud.

“Kollektiivselt oleme kokku leppinud, et 22. jaanuarist enamik meist võiks nädal aega streikida, osad on ühinenud ka toetusstreigiga – need, kes ei saa põhistreigiga ühineda. Ligikaudu 48-st õpetajast on 38 kindla “jah” öelnud. Ülejäänud on siis otsustanud mitte streikida või ei saa streikida mingitel põhjustel või siis veel mõtlevad natuke aega,” rääkis Jahtmaa.

Loe rohkem:  Suuremad gaasimüüjad langetavad hinda ka märtsis | Eesti

Narva koolides tuleb streik tagasihoidlik

Narva koolides tähtajatut streiki ei tule. Rohkem streikijaid on riigikoolides, kuid ka seal ei kesta streik üle kolme päeva. Tööseisakus osalejatele Narvas töötasu ei maksta.

Narva munitsipaalkoolides töötab umbes 400 õpetajat. Linnavalitsuse andmeil on seni oma soovist streigiga liituda teatanud mõned üksikud pedagoogid ja nemadki osalevad vaid toetusstreigis. Tähtajatut streiki linnakoolides ei tule.

“Meil on koolides praeguse seisuga teada ainult kahest õpetajast, kes kavatsevad streikida. Meie ametiühingud ei kuulu Eesti Haridustöötajate Liitu ja seetõttu neil ei ole seda tähtajatu streigi õigust, on ainult toetusstreigi õigus. Narvas seda tähtajatut streiki ilmsesti ei tule,” ütles Narva linnavalitsuse kultuuriosakonna juhataja Larissa Degel.

Rohkem streikijaid on Narva riigigümnaasiumides. Näiteks Eesti gümnaasiumi 28 õpetajast liitub streigiga 11 pedagoogi ja streik kestab kolm päeva. Narva suurimas riigikoolis, 44 õpetajaga Narva gümnaasiumis on streigiga liitumist kaalutud, kuid tänase päeva seisuga on kindlalt streikimas vaid üks õpetaja.

“Ühe kuni viie, isegi alla kümne õpetaja streigi korral, ma usun, et meie õpetajaarvuga kool tuleks toime, ehk siis me leiaksime tundidele asendajad teiste õpetajate näol. Kui peaks rohkem streikima, siis loomulikult võivad juba tekkida probleemid, kuna teised õpetajad ka töötavad täiskohaga. Ehk siis kogu selle õppelogistika planeerimine võiks muutuda keeruliseks. Täna oleme rahulikud ja usume, et tuleme toime,” rääkis Narva gümnaasiumi direktor.

Täpsemad andmed streigiga liitunud Narva õpetajatest selguvad selle nädala jooksul. Streikivatele õpetajatele ei maksta Narvas töötasu ei munitsipaal- ega riigikoolides.

In conclusion, the fact that nearly 90% of teachers in Võru schools are joining the strike sends a powerful message about the dissatisfaction and frustration within the education system in Estonia. The teachers are standing in solidarity to demand better working conditions, improved salaries, and greater investment in education. This strike highlights the mounting pressure on the government to address the concerns of educators and prioritize the well-being of the education sector. It is essential for the authorities to engage in constructive dialogue and take meaningful actions to address the grievances of the teachers and ultimately, ensure a high-quality education for the students.

Loe rohkem:  Riigikogu liige Metsoja astub Pärnu volikogu esimehe kohalt tagasi | Eesti

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga