Tere tulemast Eestisse! Võrklaev on käivitanud uue algatuse, et toetada õpetajate lisapalgatõusu kasutades Haridus- ja Teadusministeeriumi kulutamata jäänud raha. See uudis on tekitanud suurt elevust üle kogu riigi, pakkudes lootust õpetajatele ja nende professionaalsele arengule. Õpetajate panus Eesti haridussüsteemi on hindamatu ning nende töö vääriline tasustamine on oluline samm õiglase hariduse tagamise suunas. Ootame põnevusega selle algatuse positiivset mõju meie ühiskonnale.
Rahandusminister Mart Võrklaev tegi nii haridusministrile kui ka valitsusele ettepaneku, et õpetajate täiendavaks palgatõusuks sel aastal saab kasutada raha, mida haridus- ja teadusministeerium (HTM) pole mullu oma eelarves seatud eesmärkideks ära kasutanud.
“Lisaks juba 2024. aastaks planeeritud õpetajate palgatõusuks ettenähtud 24 miljonile eurole, oli minu ettepanek haridusministrile kasutada sel aastal õpetajate 10 miljoniliseks täiendavaks palgatõusuks seda raha, mida HTM ei ole oma eelarves seatud eesmärkideks ära kasutanud,” ütles Võrklaev ERR-ile.
Tema sõnul jäi HTM-il 2023. aastal kasutamata 14 miljonit eurot.
“Samal ajal planeeris HTM 14 miljonit samadeks tegevusteks 2024. aasta eelarves. HTM on 2023. aastal eelarve muutmisel eelmise aasta lõpus ise öelnud, et antud tegevusteks seda raha 2023. ega ka 2024. aastal ei kasutata, sest need tegevused dubleeriks majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kavandatud rakendusuuringute keskuse tegevusi. Seega on võimalik 2024. aastaks kui ka ilmselt 2023. aastal ülejäänud raha, kokku 28 miljonit, kasutada sel aastal vähemalt osaliselt õpetajate täiendavaks palgatõusuks,” selgitas Võrklaev.
Samuti peab Võrklaev kasvavaks probleemiks eelarveaastate vahelisi ülekantavad vahendid, mis kasvavad päris kiirelt.
“See tähendab, et ministeeriumid on oma tegevusteks raha planeerinud, aga reaalselt seda kasutada ei suuda või on tegemist üleplaneerimisega või tegevustega, mida ei olegi vaja teha. 2022. -2023. aastal oli HTM-il selliseid vahendeid 78 miljonit eurot. 2023-2024 ülekantavaid vahendeid teab HTM ise kõige paremini, kuid vaadates viimaste aastate trende, siis võib eeldada, et see summa on veelgi kasvanud,” rääkis Võrklaev.
“Seda enam, et sõltumata korduvatest aruteludest valitsuskabinetis, on selgunud, et lõppenud Euroopa Liidu rahastusperioodist on HTM-il jäänud kasutamata 11 miljonit eurot, mis nüüd jääbki haridusvaldkonda minemata, sealhulgas on osa sellest ka teadusarenduse raha,” sõnas Võrklaev.
Samuti rõhutas Võrklaev taaskord, et võti soovitud palgatõusu jaoks on eeskätt haridusreformides. “Piirkondades, kus koolivõrk on korrastatud, on juba praegu õpetajate keskmine töötasu 120 protsenti keskmisest palgast või rohkemgi,” lisas ta.
Esmaspäeval algas Eesti haridustöötajate tähtajatu streik.
In conclusion, the decision to use unspent funds from the Ministry of Education and Research to provide additional salary increases for teachers is a positive step in further supporting the education system in Estonia. By utilizing these funds to improve the financial well-being of teachers, the government is investing in the future of the country and ensuring that educators feel valued and respected for their important work. This action demonstrates a commitment to prioritizing the needs of the education sector and the professionals who play a crucial role in shaping the next generation of Estonian citizens.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus