Eestis on viimasel ajal tõstatunud küsimus Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni koduerakonna vastuseisust tema ambitsioonikale kliimapoliitikale. See teema on tekitanud elava arutelu ning pannud küsima, kas poliitikud suudavad järgida oma erakonna seisukohti või peavad nad püüdlema suurema eesmärgi poole, nagu kliimamuutuste pidurdamine. Von der Leyeni selge visioon ja pühendumus kliimapoliitikale on kutsunud esile vastuolu tema erakonna ja liikmete vahel, kuid samas ka tõstatanud olulise küsimuse, kuidas leida tasakaal erinevate huvide vahel.
Saksamaa populaarseim erakond Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) lubab Euroopa Parlamendi valimistel tühistada 2035. aastast jõustuva sisepõlemismootoriga sõidukite müügikeelu, mille kehtestamist vedas ette erakonna esinumber neil valimistel Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.
EL leppis eelmisel aastal kokku sisepõlemismootoriga sõidukite müügikeelu kehtestamises alates 2035. aastast ning tegemist oli von der Leyeni juhitud Euroopa Komisjoni algatusega.
Ometi kavatseb von der Leyeni koduerakond CDU lubada oma valimisprogrammis antud keelu tühistamist, vahendab Politico. CDU on juba valinud von der Leyeni oma Euroopa Parlamendi valimiste esinumbriks.
“Me soovime kaotada sisepõlemismootorite keelu ning kaitsta Saksamaa kaasaegset sisepõlemismootorite tehnoloogiat ning arendada selle edasi tehnoloogianeutraalsel viisil. Sünteetiline kütus mängib keskset rolli selles,” seisab erakonna programmi mustandis, mida nägid Politico ajakirjanikud.
Veebruaris loobus CDU Euroopa erakond Euroopa Rahvapartei (EPP) keelu kaotamise nõudest, viies oma seisukoha kooskõlla von der Leyeni omaga.
EPP võtab oma programmi lõplikult vastu Bukarestis teisipäeval algaval kongressil, mille käigus nimetab erakond von der Leyeni ametlikult oma spitzenkandidat’iks ehk kandidaadiks Euroopa Komisjoni presidendi ametikohale.
Kuna küsitluste järgi ennustatakse EPP-le Euroopa Parlamendi valimistel võitu, saab von der Leyen jätkata komisjoni presidendina 2029. aastani.
Kuigi Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni koduerakond vastandub tema kliimapoliitikale, võib öelda, et see on pigem loomulik ja demokraatlik protsess. Erinevad seisukohad ja arvamused on olulised demokraatliku ühiskonna toimimiseks ning on oluline, et poliitikud esindaksid nii oma erakonda kui ka kogu Euroopa Liidu huve. Oluline on leida tasakaal erinevate huvide ja arvamuste vahel ning jätkata konstruktiivset dialoogi kliimamuutuste vastu võitlemiseks tõhusate lahenduste leidmiseks.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus