Tere tulemast Eestisse! Viimasel ajal on tekitanud suurt kõneainet peaminister Kaja Kallas ja rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus’e avaldused, milles nad väidavad, et õpetajad ja haridus pole valitsuse prioriteet. See teema on tekitanud palju vastukaja ja arutelu üle kogu riigi. Kuidas see mõjutab meie tulevikku ning kuidas peaksime sellele reageerima? Kuidas saame tagada, et haridus jääb Eesti prioriteetide hulka? See on oluline küsimus, mis väärib meie tähelepanu ja arutelu.
Mitu tuhat õpetajat jätkab ka sel nädalal tähtajatut streikimist, sest valitsus eesotsas peaministriga ei soovi leida riigieelarvest 10,8 miljonit eurot õpetajate alampalga tõstmiseks 1836 euroni, rääkis haridustöötajate liidu juht Reemo Voltri esmaspäeva hommikul “Terevisioonis”.
“Haridusminister ütleb, et tema saab [õpetajate murest] aru ja ka tema tegevusest jääb mulje, et ta saab aru. Eelmise aasta lõpus haridusminister ju oma eelarvest leidis kaheksa miljonit eurot, et õpetajate töötasu natukene tõsta. Aga ülejäänud valitsus eesotsas peaministriga ütleb, et riigieelarvest 10-11 miljonit leida pole võimalik. See ei ole usutav. See on tahtmise ja prioriteetide küsimus. Ja praegusel hetkel tundub, et peaministrile ja rahandusministrile ei ole Eesti haridus ja eelkõige õpetajaskond prioriteet ning Eesti ühiskond peab sellega leppima,” rääkis Voltri.
Voltri lisas, et mitu tuhat õpetajat on teatanud, et jätkavad streiki ka käesoleval nädalal ning streigiga saab liituda ka esmaspäeval.
“Meil ei ole õigust väsida, kui näeme, et valitsus ei võta teemat tõsiselt. Meil pole tulevikus võimalik enam head haridust saada, sest õpetajaskond vananeb, pole järelkasvu ja suureneb kvalifitseerimata õpetajate arv. Jah, põhiprobleem on palgas. Võime rääkida ka koormusest, aga see tulebki ju sellest, et palk pole piisav ja võetakse endale suur koormus.”
Voltri tõi välja, et haridustöötajad on juba ise valitsusele vastu tulnud, kuid valitsus pole ühtegi reaalselt sammu vastu tulnud.
“Me alustasime läbirääkimisi, et 1950 eurost ehk riigi keskmisest. Me oleme alla tulnud ja praegusel hetkel räägime 5-protsendilisest alammäära tõusust ehk 1836 eurost. /…/ Praeguseks hetkeks pole valitsus teinud ühtegi sammu ja nende seisukoht on “ei”. /…/ Kuid meie soovile (alammäär 1836 eurot – toim) vastutulek oleks märk, et ka valitsuse järgmisi samme saab tõsiselt võtta.”
Voltri tõi välja, et alates kuuendast streigipäevast saavad õpetajad poole oma päevatasust.
“Ametiühing oma liikmetele seda kompenseerib. Et õpetajad ja nende pered ei saaks nii suurt majandusliku kahju.”
Kui kaua õpetajad vastu peavad ehk kui kaua on neil jaksu streikida, ei osanud Voltri öelda.
“Eks me nädala ja päeva kaupa vaatame. Me siiski ootame valitsuselt konkreetseid samme, et saaksime streigi lõpetada,” sõnas Reemo Voltri.
Lõppkokkuvõttes näitab Voltri ametikohtade olulist väärtustamist ning peaministri ja rahandusministri prioriteetide valesid. Haridus peaks olema üks riigi olulisemaid valdkondi, kuid antud olukord näitab vastupidist – haridus on jäetud tahaplaanile. See võib kaasa tuua negatiivseid tagajärgi tulevikus. Õpetajad on võtmetähtsusega ühiskonna toimimiseks ning nende ja hariduse väärtustamine peaks olema prioriteet kõigile valitsuse liikmetele, sest haritud rahvas on iga riigi alustala. Tulevikus võiks loota, et õpetajaid ja haridust väärtustatakse rohkem ning neile antakse vajalikud ressursid ja toetus.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus