Tere tulemast Võigemast Kabareesse! Oleme jõudnud punkti, kus silmad pigistatakse õudse ees kinni ning teater pakub midagi enamat kui kunagi varem. See on kogemus, mis äratab kõik teie meeled ellu ja paneb teid mõtlema sügavamalt kui kunagi varem. Siin saate nautida intensiivset etendust, mis viib teid emotsionaalsele teekonnale läbi enneolematute elamuste. Meie näitlejad panevad teid naerma, nutma ja mõtlema ning me lubame, et teie kogemus Võigemast Kabarees jääb teile alatiseks meelde. Tule ja avasta teater uues ja põnevas kontekstis!
Rahvusooper Estonia toob juba teist korda lavale John Kanderi legendaarse muusikali “Kabaree”. Lavastuse aluseks on John van Druteni näidend ja Christopher Isherwoodi jutustus elust 1930ndate aastate Berliinis. Lavastaja AnnaKarin Hirdwalli sõnul on lavastuse läbivaks ideeks hirm.
“Kabaree” esietendus Broadwayl 1966. aastal. Üliedukale esmalavastusele on järgnenud rohked versioonid nii teatrilavadel kui kinolinal. Muusikal meelitab vaatajat juba saaliuksel sukelduma pidutsevasse Berliini, kus Kit-Kat klubi konferansjee kutsub unustama muresid ja nautima ilusat elu.
Samal ajal lendavad esimesed kivid juutide akendesse ning üha jõulisemaks muutuvad natside hääled, kes ehitavad uut maailmakorda. Rootsi lavastaja AnnaKarin Hirdwalli sõnul on tema lavastust läbiv idee hirm, ning mida see inimestega teeb. Milliseid valikuid nad teevad nii isiklikus kui ühiskondlikus plaanis?
“”Kabaree” kõige olulisem liin minu jaoks väljendub laulus “Mida sina teeksid?”
Seda esitab preili Schneider teises vaatuses ja mulle tundub, et see võtab kokku kogu lavastuse mõtte: ära mõista kohut,” sõnas Hirdwall.
Estoonlaste kõrval astuvad lavastuses üles ka draamanäitlejad – Sally rollis Piret Krumm, konferansjeena Kaarel Targo või Priit Võigemast. Lavastaja tahtel on konferansjee ainus tegelane, kes ei lahku õhtu jooksul hetkekski lavalt, olles nii tunnistaja kõigele toimuvale.
“See tuleb väga tuttav ette praegu, et me oleme jälle selles punktis – Euroopas on jälle sõda ja justkui pigistatakse silm kinni selle võimaliku õudse variandi ees, mis on ootamas. Ja nagu selleski loos, inimesed ei usu, et midagi nii hullu võib juhtuda ja loodavad südametunnistusele, headusele, loodavad sellele, et armastus võidab,” rääkis Võigemast.
Lavastaja Hirdwall teadis, et tahab muusikali kandvatesse rollidesse draamanäitlejaid. “Jaa, ta peab kahtlemata tantsima ja laulma, aga ma teadsin, et tahan sellesse rolli näitlejat. Ta peab olema paindlik. Jah, ma tahtsin sellesse rolli intelligentset näitlejat, mitte lihtsalt meelelahutajat,” selgitas Hirdwall.
Kabaree kunstnike tiim tuleb Rootsist, muusikajuht on Kaspar Mänd.
Kabaree lavastus “Võigemast” on jätnud Eesti teatripublikule sügava ja kõnekava mulje. Lavastus viib meid ajas tagasi natsi-Saksamaa õudusteni ning paneb meid mõtlema totalitaarse režiimi mõjudele. Loo sünge atmosfäär ja tugevad näitlejatööd on jätnud vaatajad sügavalt mõtisklema inimloomuse keerukuse üle. “Võigemast” tõestab, et teater suudab kõnetada ja provotseerida ka tänapäeva publikut. See lavastus toob meid olukorda, kus peame silmad kinni pigistama õudse reaalsuse ees, kuid samas julgustab meid ka tõde tunnistama.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus