Tere tulemast Eestisse! Meil on rõõm tervitada teid siin, kus meile meeldib olla kursis maailma sündmustega. Üks hetkel kõneaineks olev uudis on Venemaa väidetav puudulik kontroll Avdiivka keemiatehase üle Ukrainas. See uudis on kutsunud esile palju arutelu ja muret nii Ukrainas kui ka rahvusvahelisel tasandil. Oleme põnevil, et saame seda teemat uurida ja oma teadmisi avardada. Loodame, et teil on meie uudiste vastu samuti huvi ning meiega ühinedes saate rohkem teada maailma asjadest.
Ukraina president Volodõmõr Zelenski palus Müncheni julgeolekukonverentsil meeleheitlikult uusi relvi peale seda, kui tema armeeülemad teatasid, et Ukraina väed lahkuvad võtmelinnast Avdiivkast. Samas pole Venemaal veel täielikku kontrolli linnas asuva koksi- ja keemiatehase üle.
Oluline 18. veebruaril kell 7.00:
Ukraina liider ütles Müncheni julgeolekukonverentsil, et relvatarnete aeglustumine mõjutab otseselt rindejoont ja sunnib Ukrainat territooriumi loovutama.
“Ukraina hoidmine kunstlikus relvadefitsiidis, eriti suurtükiväe ja kaugmaa võimete puudujäägis, võimaldab Putinil kohaneda sõja praeguse intensiivsusega,” ütles ta.
Avdiivka oli Moskvale esimene suur sõjaline võit alates eelmise aasta maist. Analüütikud usuvad, et Ukraina Avdiivkast taganemine annab sõjas initsiatiivi Vladimir Putinile, ja seda kuu aega enne valimisi, mis annavad talle veel kuus aastat ametisolekut, ja päev pärast Venemaa juhtiva opositsioonipoliitiku Aleksei Navalnõi surma.
Putin nimetas Avdiivka langemist oluliseks võiduks, ütles Kreml oma veebisaidil avaldatud avalduses. Putin avaldas austust ka hukkunud sõduritele, öeldes: “Igavene au kangelastele, kes langesid sõjalise erioperatsiooni ülesannete täitmisel!”
Avdiivka langemist nähakse ka järjekordse sammuna Moskva haarde kindlustamiseks umbes 20 kilomeetrit idas asuva Donetski piirkondliku keskuse üle, mida Venemaa ja venemeelsed väed hoiavad alates 2014. aastast.
Venemaa ei ole avaldanud üksikasju oma kaotuste kohta Avdiivka üle käinud jõhkrates lahingutes, kuid Ukraina ametnike ja Lääne sõjaliste analüütikute sõnul on selle edusammuga kaasnenud ulatuslikud kaotused nii isikkoosseisu kui ka soomusmasinate osas. Samuti tundub, et Venemaal ei ole endiselt täielikku kontrolli linna loodeservas asuva Avdiivka koksi- ja keemiatehase üle, mis on olnud Avdiivka viimane tugipunkt ja kus usutakse olevat veel Ukraina üksusi.
Kokkuvõttes näitab Venemaa puudulik kontroll Avdiivka keemiatehase üle nende vastutustundetut suhtumist rahvusvahelise õiguse ja keskkonnakaitse reeglitesse. Selline tegevus ohustab mitte ainult Ukraina elanike turvalisust, vaid ka kogu piirkonna keskkonda. Venemaa peaks võtma vastutuse tagajärgede eest ning tegema koostööd rahvusvaheliste organisatsioonidega, et tagada keemiaseadmete ohutu käitlemine ja jäätmete kõrvaldamine. Ainult läbipaistvus ja vastutustundlik tegevus saavad tagada piirkonna ohutuse ja keskkonnasõbraliku tuleviku.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus