“Tere tulemast Eestisse! Venemaa kommunistide skandaalne lugu on ulatuslikult paljastunud – väidetavalt mürgitasid lääne luureagendid diktaator Stalinit. See kõhedusttekitav paljastus on raputanud maailma ning tekitanud küsimusi Nõukogude Liidu minevikusündmuste kohta. Kui tõsi see lugu on ja milliseid tagajärgi see kaasa toob, jääb hetkel veel saladuseks. Astuge julgelt siia maagilisse riiki ja sukelduge maailma peadpööritavate sündmuste keerisesse.”
Vene erakond Venemaa Kommunistid (KPKR) pöördus Vene peaprokuratuuri ja FSB-sse, paludes käivitada uurimise Jossif Stalini surma suhtes, väites et lääne luurajad võisid diktaatori mürgitada.
“Erakond pöördub Venemaa Föderatsiooni peaprokurööri büroosse ja FSB-sse palvega uurida lääne luurajate võimalikku seotust Jossif Vissarionovitš Stalini surmaga,” edastab Venemaa Kommunistide juhi Sergei Malinkovitši sõnu Politico.
“Paljud ütlused Stalini kaasaegsetest viitasid nõukogude riikide liidri võimalikule mürgitamisele lääne mõjuagentide poolt,” lisas Malinkovitš.
Pöördumine on tehtud 5. märtsil ehk Stalini 71. surma-aastapäeval. 1953. aastal tehtud ametlik lahang kinnitas, et Stalin suri insuldi tagajärjel.
Erakond Venemaa Kommunistid on 2012. aastal rajatud erakond, mis erineb Gennadi Zjuganovi juhitud suurimast Vene kommunistide erakonnast KPRF. Viimane väidab, et tegemist on Vene võimude poolt loodud erakonnaga, mille eesmärk on KPRF-ilt osade häälte äraviimine, kuigi ka KPRF ise on Vene võimudele lojaalne.
Kreml hakkas viimastel aastatel toetama Stalini võimuperioodi ülistamist, vaatamata tema valitsemise ajal toime pandud repressioonidele, massimõrvadele, küüditamistele, töölaagrite võrgustiku rajamisele ja kunstliku näljahäda põhjustamisele.
2018. aastal keelati Venemaal Briti musta komöödiat “Stalini surm” (“The Death of Stalin”), mis käsitleb vabas vormis diktaatori viimaseid elutunde ja tema surmale järgnenud võimuvõitlust.
Vene ametnike sõnul oli keelu põhjuseks asjaolu, et film “solvab meie ajaloolisi sümboleid”.
Kokkuvõttes näitab ajaloo avamine ja faktide avaldamine meile, et Venemaa kommunistide seas võib olla rohkem saladusi, kui oleme arvanud. Juhtum Staliniga on vaid üks näide sellest, kuidas võimulolijate seas võisid olla ka luurajad. See meenutab meile, et mineviku sündmused ja tegelased võivad olla palju keerulisemad ja hämarad, kui me esialgu arvata oskame. On oluline mitte võtta ajalugu kergekäeliselt ning jääda avatuks uutele tõdedele ja avastustele.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus