Vene võimud keelustasid välisagentide reklaami | Välismaa

2303403h8000t24

Tere tulemast Eestisse! Hiljuti on Vene võimud teatanud välisagentide reklaami keelustamisest välismaal. See samm on tekitanud palju küsimusi ja spekulatsioone nii Eestis kui ka mujal maailmas. Kas see on osa laiemast poliitilisest mängust või üritab Venemaa kaitsta oma huve välismaal? Selles keerulises olukorras on oluline meeles pidada ajakirjandusvabadust ja õigust informatsioonile. Jääme huviga jälgima, kuidas see olukord areneb ja millised tagajärjed see võib kaasa tuua.

Venemaa president Vladimir Putin allkirjastas reklaamiseaduse muudatuse, mille järgi keelustatakse niinimetatud välisagentide infokanalite reklaami teistes meediaväljaannetes ning reklaami ostmist välisagentide infokanalites.

Vastava seaduse avaldamisest teatas Vene infoagentuur Interfax. Varem ütles Vene riigiduuma juht Vjatšeslav Volodin, et reklaamiseaduse muudatused puudutavad nii veebilehekülgi, blogisid kui sotsiaalmeediat.

Riigiduuma julgeolekukomisjoni juht Vassili Piskarev on varem öelnud, et uute reklaamiseaduse sätete rikkumisele järgnevad välisagentide seaduses juba varem kehtestatud sanktsioonid. Nii trahvitaks esmakordsel rikkumisel füüsilisi isikuid kuni 50 000 rublaga ja juriidilisi isikuid kuni 500 000 rublaga.

Kui välisagendiks tunnistatud isik või tema ettevõte rikub seadust rohkem kui kaks korda, võib talle järgneda kuni kahe aasta pikkune vanglakaristus.

Piskarev lisas, et meediaväljaannetes välisagentide tsiteerimist seadusemuudatuse järel veel ei karistata. Seaduserikkumiseks peetakse “välisagentide mainimist reklaamina auditooriumi meelitamiseks, et võimalikult rohkem inimesi omaks ligipääsu välisagentide ressurssidele,” ütles Piskarev.

Välisagentide seadus hakkas kehtima Venemaal 2012. aastal. Välisagendiks kuulutamise formaalseks põhjuseks on välismaalt rahaliste ülekannete saamine, praktikas kuulutatakse välisagendiks välja Vene režiimi suhtes kriitiliselt meelestatud avaliku elu tegelased. Välisagentide üle peetakse ametlikku arvestust ning kantakse välisagendiks kuulutatud isikud erilisse nimekirja.

Paljud välisagentideks kuulutatud isikud ja meediaväljaanded kolisid välismaale või olid sunnitud oma tegevuse lõpetama. Sageli järgnevad välisagendiks väljakuulutamisele mõne aja pärast vahistamised ning süüdistuste esitamised Vene karistusseadustiku erinevate sätete alusel.

Loe rohkem:  Ukraina teatel on Venemaa sõja jooksul kaotanud üle 400 000 sõduri | Välismaa

Kokkuvõttes võib öelda, et Vene võimude otsus keelustada välisagentide reklaam näitab nende karmi suhtumist poliitilisse diskussiooni ja sõltumatu meedia tegevusse. See otsus vähendab veelgi juba niigi piiratud sõnavabadust Venemaal ja takistab välisagentide suhtlusvõimalusi. Samuti on see murettekitav signaal demokraatia ja inimõiguste olukorra halvenemisest riigis. Seetõttu on oluline, et rahvusvaheline kogukond jälgiks hoolikalt Venemaa arenguid ja avaldaks survet õiglase ja vaba arvamuste avaldamise tagamiseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga