Vanusega tuhmuvad värvid | Psüühika

558447h58e7

Tere tulemast Eestisse! Vanusega tuhmuvad värvid ja psüühika on teema, mis puudutab meid kõiki. Kas oled märganud, kuidas elu jooksul muutuvad värvid kahvatumaks ja inimestena muutume emotsionaalselt ehk tundetuks? Selle teema üle mõtiskleme ja arutleme sageli Eesti kultuuris. Psüühika tervis on oluline osa meie heaolust ning kuidas me tajume värve ja maailma enda ümber. Tule avasta koos meiega, kuidas vanusega tuhmuvad värvid ja psüühika mõjutavad meie igapäevaelu ning kuidas saame enda heaolu selle mõjude eest kaitsta. Tere tulemast avastama Eesti kultuuri ja inimeste sügavat filosoofilist arusaama elust!

Nooremad ja vanemad inimesed näevad maailma erinevalt. Ühest küljest on vanematel inimestel suurem elukogemus, teisalt aga, nagu osutab äsja avaldatud teadusuuring, võivad vanemad inimesed näha maailma noortest natuke vähem värvikana.

Briti teadlased eesotsas Janneke van Leeuweniga Londoni Ülikoolikolledžist tegid katseid 17 terve nooremapoolse inimesega keskmises vanuses 28 aastat ja 20 terve vanemapoolse inimesega keskmises vanuses 64 aastat.

Katseisikutele näidati pimedas kambris ekraani pealt mitmesuguseid värve, igaühte viis sekundit. Teadlased mõõtsid samal ajal katseisikute silmaava suurust.

Laialt on tuntud nähtus, et silmaava laieneb hämarama valguse käes ja tõmbub heledamas valguses kokku. Kuid peale selle on teada ka nähtus, et kirkamaid ja kärtsumaid värvitoone nähes läheb ava kitsamaks, mahedamate ja pastelsemate toonide peale aga laiemaks.

Värvid, mida ses katses osalistele näidati, olid nelja kirkusastmega lilla, sinine, roheline, kollane ja punane ning ka neli halli varjundit. Ülitundlik kaamera tegi katseisikute silmaavast tuhat pilti sekundis.

558447h58e7

Nii selguski tulemus: vanematel inimestel tõmbub silmaava kirgaste toonide peale vähem kokku kui noorematel. Eriti suur oli vanusegruppide vaheline erinevus rohelise ja lilla värvi puhul. Teisest küljest, puhtalt heleduse peale reageerisid noorte ja vanade silmaavad ühtemoodi.

Loe rohkem:  Pliiats turgutab mälu | Psüühika

Van Leeuwen ja kaasautorid järeldavad ajakirjas Scientific Reports, et tõenäoliselt muutub aju vanemas eas värvikirkuse suhtes tuimemaks.

Sellele, et vanemate inimeste meelest on värvid niiöelda vähem värvilised kui noorte hinnangul, on viidanud ka mõned varasemad teadusuuringud, kuid nüüdne on esimene, mis toetab niisugust tähelepanekut ka pupillomeetriliselt ehk silmaava läbimõõdu mõõtmise toel.

Üldiselt on küll teadusringkondades kaua aega enamasti eeldatud, et värvitaju on miski, mis elu jooksul pigem püsib.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Kokkuvõtteks võib öelda, et vanusega tõesti tuhmuvad värvid ja ka psüühika võib muutuda. See on loomulik osa elust ja vananemisest ning oluline on leida viise, kuidas selleks valmistuda ja sellega toime tulla. Oluline on säilitada positiivne suhtumine ja hoida end füüsiliselt ja vaimselt aktiivsena. Samuti on oluline rääkida oma tunnetest ja muredest lähedastega ning vajadusel otsida professionaalset abi. Vananemine võib tuhmistada värve, kuid see ei pea tuhmistama elurõõmu ja elukvaliteeti.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga