Tartu Vanemuise teater on ikooniline asutus, mis on sümboliseerinud linna kultuuri ja kunsti juba aastakümneid. Siiski on tekkinud probleem seoses teatri juurdeehituse eskiisiga, mis ei vasta linna detailplaneeringule. See vaidlus tekitab emotsionaalseid reaktsioone nii teatrikülastajate kui ka linnaelanike seas. Kuidas see probleem lahendatakse, võib mõjutada mitte ainult teatri tulevikku, vaid ka kogu linna visuaalset maastikku ja arengut. Selles keerulises olukorras on oluline jälgida, kuidas osapooled püüavad leida tasakaalu kultuurilise pärandi ja linna arengu vahel.
Vanemuise teater plaanib teha peamajale juurdeehituse, mis peaks parandama peamiselt sümfooniaorkestri töö- ja proovitingimusi, lisaks rajatakse uus külalismaja. Praegune hoonekavand ei vasta aga krundi detailplaneeringule.
Kuna Eesti Kontserti hallatavas Vanemuise kontserdisaalis on pidevalt üritused, teeb Vanemuise sümfooniaorkester proove madalas balletisaalis. Kui on vaja harjutada koos ooperikooriga, jääb ruumi väheks.
“Täna ei ole orkestrantidel ühtegi prooviruumi. Teatavasti instrumente, eriti vaskpuhkpille ja löökpille, ei ole võimalik harjutada kodus. Neil on selleks vaja harjutusruume – neid täna teatris ei ole. Me üritame viia töötingimusi 21. sajandile vastavaks, ühele korralikule teatrile vastavaks,” avaldas Vanemuise teatrijuht Aivar Mäe.
Teatrihoone juurdeehitus kerkib Struve tänava äärde ehk sinna, kus praegu asub töötajate autodele parkimisplats. Umbes 1000-ruutmeetrine uus hoone oleks eskiisi järgi pea sama kõrge kui peamaja. Teisel kuni kolmandal korrusel oleks proovisaal ning esimesel korrusel külaliskorterid. Osa raha ehituseks on plaanis saada praeguse külalistemaja müügist.
“Külalismaja me vajame nagu õhku, sest meil käib nii balletis, draamas kui muusikas hästi palju külalisi. Seega päris suured massid liiguvad ja me hoiame päris palju finantse kokku tänu sellele, et meil on oma külalismaja,” märkis Mäe.
Vanemuise teatri juurdeehitust planeeriti ka juba 15 aastat tagasi, kuid see lükkus raha puuduse tõttu tagaplaanile. Sellest ajast on krundil olemas detailplaneering. Uus eskiis aga planeeringule ei vasta.
“See hoonemaht on suurem kui detail ette näeb. Teiseks, ta ei paikne selles hoonestusalas, ta on nihkunud natukene tänavale lähemale, ta on laiem ja maa-alune parkla asub ka suurel määral väljaspool hoonestusala,” kommenteeris Tartu linna arhitektuuriteenistuse juhtivarhitekt Ivo-Sven Riet.
Rieti sõnul on teatril võimalik siiski projekt detailplaneeringuga vastavusse viia. Teatrijuht Aivar Mäe sõnul nad seda ka kavatsevad.
“Me sel hetkel ei teadnud üldse, et detail on olemas, see oli meeldiv uudis, me arvasime, et peame detaili tegema hakkama. See on väga positiivne, vastasel juhul oleks see lükkunud paar kolm aastat edasi,” sõnas Mäe.
Kui eskiis saab linna detailplaneeringuga kooskõlla, peab teater taotlema ka ehitusluba ning seejärel kuulutama välja riigihanke.
Kokkuvõttes on Vanemuise juurdeehituse eskiis linna detailplaneeringule mittevastav. See tähendab, et tuleb teha olulisi muudatusi, et projekt vastaks nõuetele ja lubadele. Oluline on leida tasakaal teatri vajaduste ning linna eeskirjade ja planeeringu vahel. Selles protsessis on oluline järgida õigusakte ja kaasata kohalikku kogukonda otsustusprotsessi. Loodetavasti leiavad osapooled koostöös lahenduse, mis sobib nii teatrile kui ka linna arengule.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus