Valitsus asub nn OÜ-tamist ohjeldama | Majandus

1716325h900ft24

Tere tulemast Eestisse! Valitsus on võtnud endale kohustuse ohjeldada nn OÜ-tamist, mis on viimasel ajal majanduses hoogustunud. See tähendab, et valitsus soovib piirata ettevõtete loomist vaid maksude vältimise eesmärgil ning tagada, et ettevõtted tegutseksid ausalt ja läbipaistvalt. See samm on oluline Eesti majanduse tuleviku ja arengu seisukohast ning näitab valitsuse pühendumist õiglase ja jätkusuutliku ärikeskkonna loomisele. Olete oodatud jälgima arenguid ning julgustame teid kaasa rääkima selle olulise teema aruteludes.

Valitsus hakkab arutama võimalusi, kuidas piirata niinimetatud OÜ-tamist. Näiteks on võimalik, et teatud juhtudel hakatakse dividende sotsiaalmaksuga maksustama.

OÜ-tamiseks nimetatakse tööjõumaksude vältimist nii, et tavalise töölepingu asemel sõlmitakse leping ettevõttega. Tavaliselt on see n-ö ühemehefirma, kes osutab tööandjale teenust.

Rahandusministeerium tahab sellist tegevust rangemalt piirata. Võimalusi on mitmeid ning mõni tegevus vajab seadusemuudatust.

“Ettevõtte teatud kuludele võiks kaaluda piirlae peale panekut. Ettevõtte poolt eraisikule või omanikule antud laenu teatud juhtudel täiendav maksustamine, kui see ei ole päris korrektselt antud laen. On ka kaalumisel teatud juhtudel dividendi osaliselt sotsiaalmaksuga maksustamine, kui tekib küsimusi, kas tegemist on töötamise või dividendiga,” selgitas rahandusminister Mart Võrklaev (RE).

OÜ-tamise piiramise ettepaneku tegid sotsiaaldemokraadid juba möödunud aastal eelarveläbirääkimistel. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe, siseminister Lauri Läänemetsa sõnul on vaja korda teha augud seadustes, mis võimaldavad ettevõtetel makse optimeerida.

“Kui me näeme ettevõtteid, kus inimene maksab endale miinimumpalka, aga samas võetakse iga kuu välja 5000 eurot dividendi, siis ilmselgelt ei maksta endale seda õiglast palka,” sõnas Läänemets.

Kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts ütles, et päris nulli ei ole võimalik maksupettusi viia ning probleemidele tuleks läheneda individuaalselt. Seni välja käidud ideedel puudub tema sõnul selge analüüs.

Loe rohkem:  Eurodirektiivi järgi tuleb pool miljonit elektriarvestit välja vahetada | Majandus

“Öelda täna, mida tuleks nüüd korrapealt muuta, mina küll ei oska. Ma arvan, et see kõik peaks algama ikka sellest, et kõigepealt on meil selge probleemikirjeldus ja definitsioon. Ja siis vaatame, kuidas me seda lahendame ja kas see on üldse mõistlik,” rääkis Palts.

Majandusminister Tiit Riisalo (Eesti 200) rõhutas, et ettepanekute arutamine on algusjärgus, aga edaspidi tuleks kaasata ka ettevõtjad.

“Kindlasti, kui need ettepanekud võtavad konkreetsema vormi, mille analüüsimist praegu alustati, siis me konsulteerime nendega ja usutavasti teeme seda õigusruumi selgemaks. Ja ka selles võtmes, et väikeettevõtjad, mikroettevõtjad, kes tegutsevad, ei saaks nendest muudatustest kahju, vaid neil oleks lihtsam oma tööd teha,” selgitas Riisalo.

In conclusion, the Estonian government’s initiative to regulate the practice of “OÜ-tamist” is a positive step towards tackling the issue of tax evasion and unfair business practices. By implementing stricter regulations and oversight, the government aims to create a more transparent and equitable business environment. This move will not only help to level the playing field for all businesses, but also ensure that tax revenues are collected fairly, benefiting the country’s economy as a whole. It is a necessary step in promoting ethical and responsible business conduct in Estonia.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga