“Välisilm” tegi ülevaate olukorrast Iisraelis | Välismaa

2207581hdf88t24

Tere tulemast Eestisse! “Välisilm” on teinud põneva ülevaate olukorrast Iisraelis, mis pakub huvitavat perspektiivi selleks keerulise geopoliitilise piirkonna kohta. Artikkel annab põhjaliku ülevaate poliitilistest, majanduslikest ja sotsiaalsetest tingimustest Iisraelis, aidates mõista selle riigi keerukat dünaamikat. Tutvustatakse ka Iisraeli kultuuri ja ajalugu, andes lugejatele sügavama arusaama selle maa mitmekesisusest. See põnev ja hariv ülevaade avardab meie maailmapilti ja pakub huvitavaid mõtteaineid rahvusvahelise poliitika kohta.

Hamasi rünnakust Iisraelile on möödas kolm kuud. Iisraeli karistusoperatsioonile Gazas ei näi veel lõppu tulevat, samal ajal ei ole puhkenud ka suuremat sõda Lähis-Idas. “Välisilm” tegi ülevaate olukorrast Iisraelis.

Gaza piiri lähedal Ashkelonis näitab Nikita, kuidas raketirünnaku korral käituda.

“Kui kõlavad sireenid, langevad raketid, siis siin saab sellistesse punkritesse varjuda. Siin asuvad igal pool ruuporid, kõik teavad ja kuulevad, et kõlavad sireenid. 30 sekundiga peab jõudma punkrisse,” rääkis Nikita.

7. oktoober tõi Gaza lähedusse taolisi punkreid juurde, kuid tegelikult on ka varjendid olemas juba ammu ja seda ka igas kodus.

Sderoti elanik Nadja ütles, et seal on raketid lennanud juba 20 aastat ja kõik on sellega harjunud.

Põhjas, Liibanoni piiril on kibutsid ja linnad tühjad. 7. oktoobri sündmuste järel evakueeriti Gaza lähedastest linnadest ja Liibanoni piirilt kokku 200 000 inimest. Kui suur võiks olla oht, et Iraan ikkagi otsustab piirkonnas suurema sõja kasuks?

Atlandi Nõukogu Lähis-Ida programmi vanemteaduri Shalom Lipneri hinnangul ei pruugi Iraani jaoks olla õige ajastus. “Samal ajal näeme tervet hulka probleemseid kohti, mille Iraani käsilased on aktiveerinud. Huthid Punasel merel, Hezbollah põhjapiiril. Kuid valearvestuste võimalus on väga kõrge. See võib eskaleeruda iga hetk,” lausus Lipner.

Loe rohkem:  Kreeka parlament kiitis heaks samast soost paaride abielud | Välismaa

Lipner tunnistab, et suur hukkunute arv ja humanitaarkriis Gazas ei näe hea välja.

“Kõik sellised asjad on keerulised. Sa annad neile abi, selgelt inimestele on abi vaja, samal ajal aitad sa Hamasil võimul olla,” sõnas Lipner.

Üha enam räägitakse kahe riigi lahendusest, kuid Rahvusliku Julgeoleku-uuringute Instituudi vanemteaduri Meir Elrani sõnul on nägemus sellest ähmane.

“Praegu on palestiinlastel kaks eraldi ala. Neil on Läänekallas, Palestiina omavalitsus, mis on pragmaatilisem ja neil on Hamasi režiim Gazas. Kui me räägime kahe riigi lahendusest, siis kas me räägime kahe riigi lahendusest või kolme riigi lahendusest? Millest me räägime? Ütlen teile oma arvamuse, see pole võimalik. Praegu on see nagu visioon, see on unistus, see on illusioon,” sõnas Elran.

Iisraeli valitsuse paremäärmuslikud ministrid on pakkunud välja ka idee inimesed Gaza sektorist deporteerida.

Shalom Lipneri sõnul ei esinda need konkreetsed ministrid valitsuse ega peaministri vaateid.

Iisrael võib ju Gaza jõuga allutada, kuid kuidas muuta palestiinlaste meelt, kes toetavad Hamas´i tegelikult ka Läänekaldal?

“Kuidas luua tingimused laiemaks arusaamiseks, kuidas töötada vastupidisel seisukohal olevate partneritega, kuidas peatada juutide ja iisraellaste demoniseerimine, siin on haridusküsimused ja muu taoline, see on suur probleem,” sõnas Lipner.

Ramallah´s poodi pidav Mohammed on Ameerikas elanud ja õppinud. “Kui ma olin Ameerikas, oli seal üks juudi noormees, kes mind tihti aitas. Ta tuli iga päev mu poodi ja küsis, kas sa vajad abi, kas on vaja midagi sinu heaks teha. Me kõik oleme inimesed. Probleem meie ja nende vahel on see, et nemad üritavad kõike kontrollida. Isegi meie kodusid,” rääkis Mohammed.

Praegu üritab Iisrael kustutada esmast “tulekahju”, kuid kõik mõistavad, et see sõda muudab paljut.

Loe rohkem:  EL tegi uue ettepaneku Orbanile Ukraina abi heakskiitmiseks | Välismaa

“Nagu Iisrael on öelnud, ei taha nad pöörduda tagasi 7. oktoobri eelsesse olukorda, et sellised asjad taas korduks. Nad otsivad õiget kokkulepet, sest Hamasi kõneisik on öelnud, et nad kordavad 7. oktoobri sündmusi, korduvalt, kuni Iisrael on hävitatud,” ütles veel Lipner.

Kokkuvõttes näitab “Välisilm” olukorda Iisraelis mitmetest erinevatest vaatenurkadest, sh poliitilisest, majanduslikust ja sotsiaalsest perspektiivist. Saade rõhutas konflikti keerukust piirkonnas ning tõi esile Iisraeli ja Palestiina vahelise pinge ning selle mõju kohalikule elanikkonnale. Lisaks tõi saade esile ka Iisraeli arengut tehnoloogia ja innovatsiooni vallas. Välisilm aitas vaatajatel paremini mõista Iisraeli keerulist olukorda ning tõstatas olulisi küsimusi, mis vajavad maailma tähelepanu ja kaalutletud lähenemist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga