Tere tulemast Eestisse! Viimase aja uudised on keskendunud Valga-Võru-Koidula raudteeliini kordategemise soovimatule toetusele. See raudteeliin on olnud oluline osa meie transpordivõrgustikust ning selle taastamine oleks kiire ja taskukohane viis parandada regiooni ühenduvust ja majanduslikku arengut. Kahjuks on toetus selle projekti jaoks seni olnud tagasihoidlik ja see on jätnud ebaselgeks, kas ja millal see projekt teoks saab. Siiski on lootust, et tulevikus suudetakse leida vajalik toetus, et muuta see oluline raudteeliin taas toimivaks osaks meie transpordisüsteemist.
Plaan teha korda Valga-Võru-Koidula raudteeliin, rajada sinna laadimisplatvorm kaitseväe ja puiduettevõtete tegevuste jaoks ning avada taas raudtee reisiliikluseks läks vett vedama, kuna projekt ei saanud vajalikku toetust.
Kliimaministeerium koostöös kaitseministeeriumi ja Eesti Raudteega taotles Euroopa fondidest raha, et teha korda 88 kilomeetri pikkune Valga-Võru-Koidula raudteeliin ning rajada Sõmerpallu laadimisplatvorm.
Viimati 1980. aastate alguses remonditud raudtee on jäänud ajale jalgu, mistõttu on seal kiirusepiirangud. Reisirongiliiklus katkes seal 2001. aastal ja praegu kasutavad liini harvad puidurongid.
Kohalikus vaates pidanuks korda tehtud liin andma hoogu piirkonna majandusele. Kuna ligi 70 miljonit eurot maksma minev projekt ei jäänud tihedas konkurentsis sõelale, siis praegu seda korrastama ei hakata.
“Eesti Raudteel kindlasti selliseid vahendeid ei ole, et teha sellised investeeringud nagu selle projektiga oli mõeldud ja taastada seal reisirongiliiklust. Meie kohustus on hoida raudtee korras, tagada kehtestatud kiirused ja ohutus. Täiendavaid investeeringuid sinna kindlasti meil plaanis teha ei ole,” rääkis Eesti Raudtee ehitusteenistuse juht Riho Vjatkin.
Kaitseministeeriumi teatel on raudteed vaja nii liitlaste kui ka Eesti kaitseväe tehnika vedamiseks, seega ei ole neil kavas projektist loobuda, kuna see teenib mitut olulist eesmärki.
“See toetab kindlasti riigi kliimaeesmärkide täitmist, arendab kaubavedu raudteel, samuti loob võimaluse reisijateveoks kõnealuses piirkonnas, samuti toetab piirkondlikku majandust ja samuti toetab kaitseväe tegevust piirkonnas. Me läheme kindlasti edasi koostöös kliimaministeeriumi ja Eesti Raudteega Euroopa Liidu rahastuse otsimisel. Paralleelselt kindlasti tasub edasi minna ka projekti ettevalmistustöödega, et olla valmis võimalikuks järgmiseks rahastustaotluseks,” ütles kaitseministeeriumi innovatsiooni osakonna juhataja Miiko Peris.
Kokkuvõttes jääb Valga-Võru-Koidula raudteeliini kordategemine soovitud toetuseta ning see tähendab, et olulised arengud selles piirkonnas jäävad edasi lükkamata. Kuigi rongiühendus on oluline infrastruktuurielement, tuleb leida alternatiivseid lahendusi, et tagada inimeste ja kaupade liikumine. Valitsus ja kohalikud omavalitsused peaksid jätkama dialoogi ning otsima võimalusi, kuidas selle olulise raudteeliini kordategemine ikkagi ellu viia. See on oluline osa piirkonna arengust ning sellele tuleks pöörata rohkem tähelepanu ja ressursse.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus