Väetised toovad põllule plastsaastet | Keskkond

558447h58e7

Tere tulemast Eestisse! Erinevad väetised on aastaid aidanud põlluharimisel kaasa saagikuse suurendamisele. Ent viimastel aastatel on avastatud, et osad väetised sisaldavad ohtlikke plastsaaste osakesi, mis võivad kahjustada nii keskkonda kui ka meie tervist. See teema on tõstatanud tõsiseid murekohti ning nõuab kiiret lahendust. Arutame täna, kuidas saame vähendada väetiste poolt tekitatud plastsaastet, et kaitsta meie põllumaid ja keskkonda.

Teadlased on jälle täpsemini teada saanud, kuidas satub keskkonda plastsaastet. Selgub, et põllumehed puistavad pisikesi plastitükke otse põllule. Briti teadlased väidavad pikale andmereale toetudes, et põlluväetised on suur mikroplastiallikas.

Samuel Cusworth Lancasteri Ülikoolist ja ta kolleegid on uurinud Rothamstedi põlluteaduskeskuses talletatavaid mullaproove, mida on kogutud aastast 1843 peale.

Proove on ses auväärses kollektsioonis kolmesuguseid: täiesti väetamata mullast, orgaanilise väetisega väetatud mullast ja mineraalväetisega väetatud mullast.

Cusworth ja kolleegid panid tähele, et viimase poole sajandi jooksul on kõigis kolmes mullaproovitüübis mikroplasti hulk oluliselt suurenenud.

Kuid enam kui täiesti väetamata mullas on seda suurenemist märgata väetatud mullas, seejuures nii orgaaniliste kui ka mineraalsete väetistega väetatus.

Nõnda kirjutavad Cusworth ja kaasautorid ajakirjas Communications Earth and Envirnonment.

558447h58e7

Mineraalväetistesse jõuab mikroplast teadlaste jutu järgi peaaegu et lausa sihilikult, sest tihtipeale kaetakse väetiseterad polümeerikihiga, eesmärgil, et toitained eralduksid aegamööda.

Orgaanilisse väetisse võib aga mikroplasti jõuda näiteks siis, kui loomi, kelle sõnnikut väetis sisaldab, on toidetud juba plasti sisaldanud söödaga.

Igal aastal toodetakse maailmas juurde 450 miljonit tonni plasti, millest umbes 12,5 miljonit tonni leiab kasutamist põllumajanduses. Plastist eraldub aga mikroplasti osakesi nii juba plasttoodete kasutamise ajal kui ka pärast kasutamist prügilasse heidetult.

Plasti lagunemise kiirus sõltub nii plasti enda molekuli ehitusest kui ka keskkonnatingimustest, mis materjalile toimivad. Ja kuigi biolagunevad plastid on mõeldud lagunema süsihappegaasini välja, ei biolagune nad siiski alati ikka päris lõpuni ära.

Loe rohkem:  Väetis toob põllule plastsaastet | Keskkond

Plasti kestvus ja vastumidavus on just nimelt ühed põhilised omadused, mille pärast seda materjali nii laialt kasutatakse, kuid needsamad omadused saavad miinusmärgi ette just täpselt sel hetkel, mil plasttootest saab plastsaaste.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

In conclusion, the use of fertilizers has been found to contribute to plastic pollution in Estonian fields. This is a concerning issue that requires immediate attention and action. Farmers and agricultural workers need to be educated about the negative impact of plastic pollution and encouraged to adopt more sustainable farming practices. Additionally, government regulations and policies should be put in place to reduce the use of plastics in agriculture. It is crucial to work towards a cleaner and healthier environment for future generations, and addressing the issue of plastic pollution in agriculture is a crucial step in this direction.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga