Tere tulemast Eesti! Täna räägime USA kongressi poolt heaks kiidetud ajutisest rahastamise seadusest. See seadus on äärmiselt oluline, kuna see tagab riigi rahastamise jätkumise, vältides seeläbi võimalikku valitsuse sulgemist. Uue seaduse vastuvõtmine on pälvinud palju tähelepanu nii USA-s kui ka ülemaailmselt ning sel on pikaajaline mõju rahvusvahelisele poliitikale ja majandusele. Olge valmis avastama, kuidas see areng võib mõjutada teid ja teie ümber toimuvat.
USA kongressi esindajatekoja liikmed kiitsid neljapäeval heaks ajutise rahastamise seaduse, varem oli seda teinud ka senat. Seadus võimaldab hoida valitsust töös veel kuus nädalat ning poliitikud saavad nüüd keskenduda Ukraina abipaketi vastuvõtmisele.
Eelnõu vajab nüüd veel ainult president Joe Bideni allkirja ning USA valitsuse rahastamine on tagatud vähemalt 1. märtsini.
“See on hea uudis iga ameeriklase jaoks, eriti meie sõjaveteranidele, vanematele, lastele, põllumeestele ja väikeettevõtetele,” teatas senati demokraatide juht Chuck Schumer.
Valitsuse rahastamine jätkub senises mahus, kuid ajutisse paketti ei kuulu Ukraina rahastamine, mida vastustab vabariiklaste konservatiivne tiib. Viimane kokkulepe tähistab siiski olulist läbimurret. See tähendab, et läbirääkimised Ukraina rahastamise üle võivad jätkuda, vahendas Financial Times.
Biden palus oktoobris kongressil kiita heaks 106 miljardi dollari suurune riikliku julgeoleku rahastus, mille seas on toetus Ukrainale ja Iisraelile. Vabariiklased on aga sidunud Ukraina abistamise piirijulgeolekuga.
Washington ei saa praegu saata Ukrainale sõjalist abi ning hiljuti kutsus Biden kongressi juhid Valgesse Majja arutama Ukraina toetamist. Vabariiklaste toetuse võitmiseks peab aga sõjalise abi pakett sisaldama meetmeid sisserände ohjeldamiseks. Neljapäeval hoiatas Biden katastroofi eest, kui kokkuleppele ei jõuta.
“Ma arvan, et suurem osa kongressi liikmetest toetab Ukraina abistamist. Küsimus on selles, kas väike vähemus hoiab seda kinni või mitte,” ütles Biden.
Neljapäevane hääletus võib seada ohtu ka esindajatekoja spiikri Mike Johnsoni positsiooni, kuna ta sõlmis kokkuleppe demokraatidega. Sügisel kaotas eelmine esindajatekoja spiiker vabariiklane Kevin McCarthy oma ametikoha, kuna konservatiivsed vabariiklased polnud siis rahul McCarthy otsusega vastu võtta USA valitsust rahastav ajutine meede demokraatide häältega.
“Ameeriklased ei andnud vabariiklastele esindajatekojas enamust, et jätkata Nancy Pelosi inflatsioonilisi kulutusi ning Joe Bideni ebaõnnestunud poliitikat, teatas pärast hääletust esindajatekoja vabariiklaste konservatiivne rühmitus (Freedom Caucus).
Kokkuvõttes tundub, et USA kongressi heakskiidetud ajutine rahastamise seadus on oluline samm selle tagamiseks, et valitsus saaks jätkata oma tööd ilma tõsiste finantskahjustusteta. See otsus on oluline mitte ainult USA-le, vaid ka rahvusvahelisele üldsusele, sealhulgas Eestile, kuna USA mõjutab maailma majandust ja poliitikat. Loodame, et see ajutine lahendus viib pikaajalise rahastamise kokkuleppeni ja tagab stabiilsuse nii USA-s kui ka kogu maailmas.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus