TTÜ avas Kuressaare kolledžis meretoorme väärindamise labori | Eesti

2291514h317et24

Tallinna Tehnikaülikool avas Kuressaare kolledžis oma uue meretoorme väärindamise labori, mis on esimene omataoline Eestis. See labor on pühendatud mereandide töötlemisele ja väärtustamisele ning pakub võimalusi nii õppimiseks kui ka teadusuuringuteks. See on oluline samm Eesti kalandus- ja toiduainetööstuse arendamiseks ning aitab kaasa uute innovaatiliste toodete ja tehnoloogiate väljatöötamisele. TTÜ Kuressaare kolledži meretoorme väärindamise labor on täis võimalusi ja tulevikulootusi, mis aitavad kaasa Eesti merenduse ja toiduainetööstuse jätkuvale arengule.

Tallinna Tehnikaülikooli Kuressaare kolledžisse ehitati pisut enam kui 300 000 euro eest Eesti esimene meretoorme väärindamise labor. Teadustöö kõrval pakutakse teenuseid ja hakatakse ka uusi teadlasi välja õpetama.

TTÜ Kuressaare kolledži meretoormelaborisse sattudes tundub, et oleks nagu kellegi kööki sattunud, sest see ruum ongi valdavalt köögitehnikaga sisustatud.

“Kogu see asi siin ongi ettevalmistamine. Peenestamine, sõelumine, kuumutamine, kuivatamine. Me saame siin ikkagi erinevaid asju, mis merest tuleb, ümber teha, paremaks teha. Võib-olla mingid uued tooted välja mõelda. Kui mõni ettevõtja välja pakub, et tahaks seda proovida, saab tulla siia proovima. Analüüsime ära ka, kas tuli välja või ei tulnud. Kui ei tulnud, siis läheb aiataha. Ja kui tuli, väga hea, läheb võib-olla suurtootmisesse,” selgitas Kuressaare kolledži laborijuht, filosoofiadoktor Aare Selberg.

Just kõige veealuse maailma asjadega hakatakse selles majas edaspidi tegelema. Nii teaduslikult uurima kui ka uusi sinimajanduse teadlasi juurde õpetama.

“Sügisel meil on ikkagi eesmärk ja plaan avada kestlike sinimajanduse tehnoloogiate õppekava, et teadvustada ühiskonnale rohkem meie merekeskkonna olulisust ja väärtust ja seda, kui alaväärindatud on ikkagi need ressursid seal meres. Ja mida siis teha, leida uusi lahendusi, majandada paremini merd ja kasvatada meid kui mereriiki,” rääkis kolledži direktor Merit Kindsigo.

Loe rohkem:  Õpetajate karjääri- ja palgamudelis loodetakse kokkulepe saavutada maiks | Eesti

Kohalikud kalatöötlejad näevad loodava laboriga mitmeid koostöövorme. Näiteks ei pea nad tulevikus erinevaid analüüse võib-olla enam Läti laboritesse saatma.

“Kui me räägime kalakasvatusest, sel puhul on äärmiselt vajalik, et meil on siin olemas üksus, mis operatiivselt analüüsib andmeid ja on meiega kaasa mõtlev organisatsioon. Seal meil on mõtteid palju,” ütles Saare Fishexport tegevjuht Fred Siimpoeg.

Tallinna Tehnikaülikool on oma regionaalseid kolledžeid viimastel aastatel laiendanud ja näeb selles just teaduslikku toetust regioonidele.

“Me näeme perspektiivi ja me tunnetame vajadust. Ega see labor ei tekkinud tühjale kohale või et teeme lihtsalt ühe labori ja ostame seadmed ja analüüsime. See labori vajadus tekkis ikka reaalselt Saaremaalt,” kinnitas TTÜ rektor Tiit Land.

Kokkuvõttes, TTÜ avamine Kuressaare kolledžis meretoorme väärindamise labori on oluline samm Eesti merebiotehnoloogia valdkonnas. See labor võimaldab üliõpilastel ja teadlastel uurida ja arendada uusi võimalusi mereandide väärindamiseks, mis omakorda võib aidata kaasa Eesti majanduse ja tööstuse arengule. Tulevikus loodetakse, et see labor aitab kaasa ka keskkonnasõbralike ja jätkusuutlike meretoitude tootmisele ning Eesti positsiooni tugevdamisele tänapäeva merebiotehnoloogia valdkonnas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga