Teadlased uurivad Võrumaal söe kasutamist keskajal | Eesti

2465581h60a8t24

In the rolling hills of South Estonia, the Voorma region holds secrets of the past. Amidst the tranquil landscapes, researchers have embarked on an intriguing journey to uncover the forgotten legacy of salt use in the Middle Ages. Tucked away in the medieval annals, lies the fascinating story of how salt, a staple in every household, played a vital role in the daily lives of Voormaa’s inhabitants. From cooking and preservation to trade and cultural exchange, the quest for salt in the past whispers tales of resilience, adaptability, and the human spirit. Join us on a journey to uncover the ancient wisdom.

Eesti Maaülikooli ja Tartu Ülikooli teadlaste juhendamisel toimuvad Võrumaal Antsla lähedal söemiilide väljakaevamised. Selleks, et uurida kuidas võidi sütt keskajal kasutada, viidi läbi ajaloolise tehnoloogiaga rauasulatuse eksperiment.

Karula rahvuspargi piirimail Perajärvel on leitud neljaruutkilomeetrisel maa-alal lohud ja künkad, mida teadlased asusid nüüd lähemalt uurima.

“Siin metsas on terve hulk söemiilamise jäänuseid. Need on siis kas lohud, mis on maa sisse kaevatud või kuhjad. Söemiilamine on protsess, mille käigus tekitatakse puusütt. See oli keskajal ja hilisemal perioodil üks põhilisi kütuse liike, enne kui fossiilseid kütuseid hakati kasutama ja eriti siis, kui oli soov saada kõrgemaid temperatuure kas siis sepatööks, rauasulatuseks või metallivalamiseks,” selgitas Tartu Ülikooli arheoloogia teadur Ragnar Saage.

Nii annab 15. sajandist pärit söemiilide uurimine ka teavet toonase looduskeskkonna kohta.

“Söe puhul on võimalik määrata puuliik, mida on põletatud. Mujal Euroopas on väga palju kasutatud seda, et neid vanu miilikohtasid ja nende sütt analüüsides on metsakooslusi analüüsitud. Eestis seda siiamaani tehtud ei ole, sest me ei ole ka neid kohti teadnud, kus neid miile võiks uurida,” rääkis maaülikooli keskkonnakaitse vanemlektor Pille Tomson.

Loe rohkem:  Valitsus ei jõudnud taas õpetajate palgarahas kokkuleppele | Eesti

Samal aja köeti Hallimäe talus eelmisel päeval põletatud söega rauasulatusahju, et seal Valgamaal Korijärve küla lähedal Raualaanest korjatud rauamaaki sulatada.

“See tehnoloogia, mida me siin kasutame, on Eesti ajalooline rauasulatuse tehnoloogia, mis oli viimati ohtralt kasutusel 14. sajandil ja siis tasapisi hääbus. Tõenäoliselt Rootsi importraua tõttu vahepeal Eestis selline aktiivne rauasulatuse traditsioon katkes, nii et meil näiteks puudub oskussõnavara, kuidas me nimetame neid erinevaid ahju osi või seda rauapätsi, mis sealt välja tuleb ja nii edasi,” rääkis Saage.

In Võru County, researchers have been uncovering the history of sugar usage during the Middle Ages. Through archaeological excavations and written records, they have found that sugar was a luxury item, introduced to Estonia by the Hanseatic League. Sugar was mainly used by the wealthy and was often a symbol of social status. The researchers have also discovered that sugar was used in baking, as well as in medicine and other industries. Their findings provide valuable insights into the daily lives and trade practices of medieval Estonia.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga