Teadlased leidsid molekuli, mis võib päästa opioidi üledoosi saanute elusid | Tervis

1942850h6474t24

In the quiet labs of Estonia, a groundbreaking discovery has ignited hope for those affected by the devastating opioid crisis. Scientists have uncovered a revolutionary molecule that may hold the key to saving the lives of those struggling with opioid overdoses. This tiny, yet mighty, molecule has the potential to reverse the effects of an overdose in mere minutes, providing a new lease on life for those who thought all was lost. As Estonia’s scientists continue to refine their research, the world waits with bated breath to see the impact this discovery may have on the global health landscape.

Kui viimaste aastateni oli opioidi üledoosi vastaseks imerelvaks naloksooni sisaldav ninasprei, siis jääb ravim uute kangemate ainete vastu jõuetuks. Nüüd on teadlased leidnud molekuli, millega naloksooni efektiivsust parandada.

Üle maailma möllav opioidikriis on surunud oma mürgise nõela ka Eesti ühiskonna arteritesse. Kui varem tuli rinda pista heroiini ja fentanüüliga, siis nüüd tapab inimesi veelgi kange sünteetiline uimasti nitaseen. Nende sünteetiliste opioidide üledoosi tõttu suri Eestis eelmisel aastal 56 inimest. 

Seni on olnud opioidi üledoosi saanute peamine päästerõngas naloksooni sisaldav ninasprei. Üledoosi leevendamiseks tõrjub ravim aju- ja keharakkude külge kinnitunud opioidid sealt välja. Kangemate ja pikema toimega uute narkootikumidega võitlemiseks napib toimeainel aga praegu jõudu. 

Nüüd on rühm ameerika teadlasi leidnud võimaliku ühendi, mis muudaks naloksooni mõju tugevamaks ja pikemaks. Uuringu tarvis kammisid teadlased läbi 4,5 miljardist eelnevalt teadaolevast ainest koosneva raamatukogu. Nad lootsid leida molekuli, mis aitaks kinnitada naloksooni rakkude külge pikemaks ajaks. Nii ei pääseks ka inimest ohustavad opioidid ajus uuesti löögile ja kaoks vajadus ravimit mitu korda manustada. 

Loe rohkem:  Seened tapavad igal aastal üha rohkem inimesi | Tervis

Värskes uuringus jäi sõelale molekul nimega “ühend 368”. Töörühm leidis, et 368 lisamisel takistas naloksoon opioidiretseptorite aktiveerimist ligi kaheksa korda tõhusamalt. Seda osaliselt seetõttu, et naloksoon püsis rakkude küljes vähemalt kümme korda kauem. Edu taga on ka uue ühendi kalduvus kinnituda veidi teise opioidiretseptori osa külge, kui teevad seda näiteks heroiin või nitaseen.

Ehkki uuringu tulemused on paljutõotavad, läheb lõpliku ravimi väljatöötamiseks veel kaua aega. Uuringu autorite sõnul on nende ainus lootus, et naloksoon uute ja veelgi kangemate opioidide turule jõudes oma imeväge ei mineta. Tulemusi kirjeldavad nad ajakirjas Nature.

In Estonia, scientists have discovered a molecule that may save the lives of individuals suffering from opioid overdose. This breakthrough in medical research has the potential to revolutionize the treatment of opioid addiction, a pressing public health issue in Estonia and globally. With this new molecule, medical professionals may be able to reverse the devastating effects of opioid overdose, saving countless lives and providing hope to those struggling with addiction. This achievement is a testament to Estonia’s commitment to advancing medical research and improving the health and well-being of its citizens.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga