Teadlased kutsuvad kõiki loodusesõpru üle Eesti osalema talvisel jäljeloendusel, et aidata kaasa loodusuurimisele ja -kaitsele. See põnev ettevõtmine annab inimestele võimaluse jälgida metsloomade tegevust ning koguda väärtuslikku teavet nende leviku kohta. Jäljeloendusel osalemine on suurepärane võimalus veeta aega värskes õhus ja panustada olulisse teadustöösse, aidates kaasa Eesti looduse säilimisele. Olgu siis tegemist kogenud loodusvaatlejate või esmakordsete osalejatega, seda põnevat projekti saavad nautida kõik, kes armastavad loodust ja soovivad anda oma panuse selle kaitsele.
Kõik, kes tahavad, võivad hakata jäljekütiks, et aidata teadlastel teada saada, kui palju metsloomi elab Eestimaa metsades.
Tartu Ülikooli terioloogid kutsuvad kõiki loodusesõpru osalema esimest korda toimuval imetajate talvisel jäljeloendusel. Reeglid ei ole keerulised: tuleb valida vähemalt kahekilomeetrine metsarada ning üles märkida ulukite jäljed, mis leitakse.
“Jäljekütiks on kõige parem hakata siis, kui lund on sadanud. Umbes päev või kaks peale värske lume sadamist. Siis on ulukid juba piisavalt jälgi teinud metsa alla, kõik jäljed on värsked ja selged ning hästi loetavad ja see on kõige parem aeg uluki jäljeloenduseks,” selgitas loodusehuviline Urmas Roht.
Palojärve ääres olevas metsas hakkasidki kohalikud lapsed jäljekütiks.
“Leidsime metskitse jälgi, metssea jälgi,” ütles Doora, kelle sõnul leidus metsas enim metssea jälgi.
Lisaks vabatahtlikele jäljeküttidele püüavad metsloomade arvukust määrata jahimehed, et teadlased saaksid rohkem teada ulukite paiknemise ja liikumise kohta.
“Looduses on kõik kõigega seotud ja kui üks liik kipub ära kaduma, siis see kindlasti mõjutab ökosüsteemi. Tegelikult loodusuurijatel on vaja teada, kui palju meil metsades parasjagu einevaid ulukeid elab,” rääkis Roht.
Rohkem infot metsloomade talvises jäljeloenduses osalemise kohta leiab Tartu Ülikooli kodulehelt.
Kokkuvõttes on talvine jäljeloendus suurepärane võimalus loodusesõpradele panustada teadlaste uurimistöösse ning aidata kaasa looduse kaitsele. Teadlaste sõnum on selge – iga osaleja loendamisel on oluline roll taimestiku ja loomastiku tundmaõppimisel ning looduse mitmekesisuse säilitamisel. Looduses liikujatel on võimalus osaleda ühes suuremas eesmärgis ning anda oma panus looduse heaks. Talvine jäljeloendus on suurepärane viis looduses viibimiseks ning enda teadmiste ja kogemuste jagamiseks teadlastega.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus