Tartus sõlmiti kollektiivleping, õpetajad piirduvad toetusstreigiga | Eesti

2206051h0b06t24

Tartu õpetajad have recently come together to sign a collective agreement, marking a significant milestone in the education sector of Estonia. However, despite this positive development, the teachers have resorted to a support strike to voice their grievances and push for further improvements in their working conditions. This move has sparked important discussions around the rights and wellbeing of educators in the country, shedding light on the challenges they face in their profession. The collective action taken by the teachers in Tartu serves as a powerful reminder of the importance of advocating for fair treatment and support within the education system.

Tartu linnavalitsus ja Tartu haridustöötajate esindajad allkirjastasid kollektiivlepingu 2024. aastaks. Lepingu sõlmimine tähendab, et Tartu linna õpetajad üldstreigil osaleda ei saa, küll aga võivad nad ühineda kuni kolmepäevase toetusstreigiga.

Reedel allkirjastatud lepingu järgi saavad Tartu kooliõpetajad sel aastal brutopalgana 1803  eurot kuus. Palgatõus võrreldes eelmise aastaga on kolm protsenti. Täpselt sama alammäära on õpetajatele käesolevaks aastaks kinnitanud ka valitsus üle-eestiliselt.

“Me räägime kollektiivlepingus ka teistest haridusvaldkonna töötajatest. Tartu linn oma eelarve vahenditest tõstab lasteaiaõpetajate ja teiste töötajate palka. Ehk nii meie linnavalitsuses kui ka sotsiaalvaldkonna partnerid näevad haridusvaldkonda tervikuna,” lausus Tartu abilinnapea Lemmit Kaplinski.  

Tartu linnas on kaks haridustöötajate ametiühingut. Mõlema sõnul on positiivne, et kompromiss kolme osapoole vahel lõpuks leiti.

“Eks Tartu linnavalitsuse erakondlik kuuluvus suures osas langeb kokku vabariigi valitsuse erakondliku kuuluvusega ja arvestades riigikogusse saadud häälte arvu, on enesekindlus Tartu linnajuhtidel ka võib-olla ülemäära tõusnud,” ütles Tartu haridustöötajate liidu juht Kalle Kalda.

“Me üritasime ka linnavalitsusega läbi rääkida, et õpetajate palk tõuseks viis protsenti, siis me oleks kaalunud ka streiki ära jätta, aga see ei ole nii kerge. Me panime lepingusse sisse ühe punkti, et kui riiklikult õpetajate palk tõuseb, siis me kohe avame kollektiivlepingu ja paneme selle punkti sisse. Nii et väike läbimurre oli,” lausus Tartumaa haridustöötajate ametiühingu esimees Tiiu Laan.

Loe rohkem:  USA kongress kiitis heaks 228 miljonit dollarit julgeolekuabi Balti riikide | Eesti

Tartu Forseliuse kooli direktori Jüri Sasi sõnul on nende koolis enamik õpetajaid otsustanud streikida nii kaua kui lubatakse ehk kolm päeva.

“Kui kollektiivleping õpetajaid ei seoks, võtaksid enamus õpetajaid osa täiemahulisest streigist,” ütles Sasi.

Nii peab toetusstreigiga piirduma ka üle-eestilist õpetajate streiki eest vedav haridustöötajate liidu esimees Reemo Voltri, kes töötab õpetajana Tartus.

“Nädal tuleb ka siin kokkuvõttes täis, kooliõpetajad streigivad esmaspäev kuni kolmapäev ja ülejäänud, lasteaiad ja kutseharidus, streigivad neljapäev-reede-laupäev Tartus. Seega kokkuvõttes tuleb nädal streigiaega ka Tartus täis,” ütles Voltri.

Üle-eestiline õpetajate streik algab 22. jaanuaril.

Kollektiivlepingu sõlmimine Tartus on oluline samm õpetajate ja koolijuhtide vaheliste suhete parandamisel. Toetusstreik on õpetajate võimalus avaldada survet ning näidata oma ühtsust kõrgemate palgatingimuste saavutamiseks. See annab märku, et õpetajate hinnangul on nende töö väärtustamine ja väärikas tasustamine olulised. Loodame, et kollektiivlepingu sõlmimine ja toetusstreik toovad kaasa muutusi haridussüsteemis ning aitavad kaasa õpetajate heaolu ja professionaalsuse suurendamisele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga