Tartus avati näitus Ukraina iidsetest kaitsenukkudest | Eesti

2224827h68fet24

Tere tulemast Tartus avatud näitusele, mis tutvustab Ukraina iidseid kaitsenukkude! See ainulaadne väljapanek toob külastajateni imelise kollektsiooni iidsetest kaitsevahenditest, mis on pärit Ukraina rahvapärimusest. Nukud on kaunilt kaunistatud ja kannavad endas põnevaid lugusid ning ajaloolist tähtsust. See on haruldane võimalus sukelduda Ukraina kultuuri ja ajaloo sügavustesse ning avastada uut ja põnevat. Tulge ja avastage nende kaunite kaitsenukkude salapärane maailm ning nautige unustamatut kultuurielamust Tartus!

Tartu mänguasjamuuseumis on avatud näitus “Motankad – iidsed Ukraina kaitsenukud”. Näitusel on väljas mitukümmend nukku – igaüks kannab endas kindlat kaitsevõimet.

Motankaid on Ukrainas enda kaitsmiseks tehtud juba sadu aastaid. Kaitseotstarbeid on nukkudel nii palju, kui on elus erinevaid juhtumeid, rääkis mänguasjamuuseumi arendusdirektor Marge Pärnits.

“Kas reisile selline kaitsenukk, kes hoiab reisijat selle eest, et temaga reisil midagi ei juhtu. Neid on tehtud lastele selliseks kaitsenukuks, et kuri vaim ei heidaks silma peale sellel hetkel, kui ema peab minema teise tuppa ja laps on hällis. Neid on tehtud selleks, et abielu õnnestuks. Neid on tehtud selleks, et inimene oleks, terve, õnnelik, rikas. Ühesõnaga – kõigeks,” lausus Pärnits.

Näitusel on väljas üle 40 nuku. Nukud tegid Tartu kunstikooli Tallinna Ukraina õppegrupi õpilased ning mõned nukud pärinevad ka Tartus tegutsevast Ukraina Majast. Nii nagu on nukkudel palju eri eesmärke, on neid ka erinevates suurustes.

“On üks väga ilus näide tibatillukestest kaitsenukkudest, kes on mõeldud reisi peale kaasa võtmiseks. Need on sellised väikesed, saab panna kas taskusse või kohvrisse või suuremasse rahakotti ja see peaks hoidma omanikku kõige halva eest,” ütles Pärnits.

Ukraina kaitsenukkude oluliseks tunnuseks on aga näo peal olev rist.

Loe rohkem:  Otse kell 13.15: erikomisjon arutab õpetajate kvalifikatsiooni teemat | Eesti

“Kõikvõimalikel soome-ugri rahvastel on samamoodi komme, et nukkudele ei tehta nägu, sellepärast et laps ei ole võimeline nuku eest vastutama, aga kui nukule teha nägu, siis nuku sisse tuleb hing. Aga nende Ukraina nukkude puhul on eriline, et see nuku nägu on sageli kaetud ristiga. Neil on näo peale niitidest või nööridest tehtud ristikujuline kaunistus ja see annab nukule veel tuge ja võimu juurde. Rist on ju iidne kaitsesümbol,” rääkis Pärnits.

Näitus jääb Tartu mänguasjamuuseumis avatuks märtsi lõpuni.

Kokkuvõttes võib öelda, et Ukraina iidsete kaitsenukude näitus Tartus oli väga huvitav ja hariv kogemus. Külastajad said avastada ukraina kultuuri ajaloolist osa ning imetleda kaitsenukke, mis on oluline osa nende pärandist. Näitus tõi esile ka kaitsenukumeistrite oskused ja loovuse, pakkudes külastajatele võimalust näha kunsti ja käsitöö imet. See oli suurepärane võimalus veeta aega ning õppida midagi uut ja põnevat. Loodame, et tulevikus toimuvad veel sarnased näitused, mis aitavad avardada meie arusaama erinevate kultuuride ja rahvaste ajaloost.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga