Tartu vangla on suures muutuste keerises, kuna vanglakohti vähendatakse poole võrra ja 90 inimest kaotab oma töö selle tulemusena. Need drastilised muutused tekitavad palju küsimusi ja muret nii vangla töötajate kui ka kogukonna liikmete seas. Mis saab nendest vanglatest vabanenud ruumidest? Kuidas mõjutab see kogukonda ja kohalikku majandust? Need on vaid mõned küsimused, mis vajavad vastust. Muutused vanglas mõjutavad paljusid ja sellest räägitakse laialdaselt üle kogu Eesti.
1. juulist vähendatakse Tartu vanglas kohti poole võrra, samas kaotab selle tõttu töö 90 inimest, ütles vanglateenistuse juht Rait Kuuse.
Tartu vanglast viiakse mitusada vangi üle Tallinna vanglasse ning Tartu vanglasse jääb 1. juuli seisuga veidi üle 400 vangi. Edaspidi jääb Tartu vangla töötama piirkondliku vanglana, ütles Kuuse.
Vangide vähenemisega jääb Tartu vanglas vähemaks 90 töökohta ning kuigi osale vanglatöötajatest pakutakse vakantseid kohti Tallinna ja Viru vanglas, siis kõigile uut töökohta pakkuda ei saa. Kuuse sõnul tehakse koostööd töötukassa ja kohalike tööpakkujatega, et pakkuda koondatavatele uusi karjäärivõimalusi.
“Valus ja keeruline samm, aga nii me suudame vanglateenistuse kõrget taset hoida,” ütles Kuuse, kelle sõnul annab see samm võimaluse tõsta mõnevõrra ka Viru ja Tallinna vangla töötajate palka ilma et raha küsitaks juurde riigieelarvest.
Vangide arv Eestis on viimaste aastatega kiiresti vähenenud, näiteks viimasel aastaga vähenes see arv kümne protsendi võrra ning on praegu 1827. Kuuse sõnul ei tähenda see vähemalt praegu seda, et kaalutaks Tartu või ka Viru vangla sulgemist.
“Täna ma seda juhtumas veel ei näe. Näeme, et Viru ja Tartu vangla oleksid veel pikka aega piirkondliku vanglana kasutuses. Tallinna vangla jääb pikalt toimetama. Samuti on selge, et piirkondades jäävad avavanglad pikalt toimetama. Selle arvelt peame hoonete kasutust korrigeerima. Täna ei saa öelda, et plaaniksime Tartu vanglat sulgeda,” lausus Kuuse.
Samas jälgitakse, kas vangide arv jätkab sama kiiret vähenemist ning tehakse otsuseid vastavalt sellele, lisas ta.
Tartu vanglast alustati ümberkorraldustega seetõttu, et tegu on kolmest vanglast kõige vanema kompleksiga, ütles Kuuse. Tartu vanglas piirkonnaks jääb Lõuna- ja Kagu-Eesti.
Tallinna vangla kui kõige moodsam ja turvalisem kinnipidamisasutus on see, kuhu paigutatakse edaspidi kõige ohtlikumad ja suuremat järelevalvet vajavad vangid.
Lisaks Tartu vangla ümberkorraldustele liidetakse 1. juulist vanglameditsiin üldise tervishoiusüsteemiga ehk tervishoiud hakkab vanglates korraldama tervisekassa.
Samuti kaob ära riigile kuuluv äriühing Eesti Vanglatööstus ning vangidele töö pakkumisega hakkab tegelema vastav keskus Tallinna vanglas.
Lisaks laienevad vangide õigused e-teenuste kasutamisel, näiteks saab suhelda video vahendusel lähedastega ja osaleda läbi e-õppe kursustel.
Kokkuvõttes on Tartu vanglas vanglakohtade poole võrra vähendamine ja 90 inimese töö kaotamine murettekitav olukord nii vanglateenistuse kui ka töötajate ja nende perede jaoks. See muudatus võib mõjutada ka vangide rehabilitatsiooniprotsessi ning ühiskonna turvalisust tervikuna. On oluline, et valitsus ja vanglateenistus pakuksid tõhusaid toetusprogramme töötajatele, kes kaotavad oma töökoha ning tagaksid vangidele jätkuva rehabilitatsiooni ja turvalise vanglasüsteemi. Samuti peaksid võimud kaaluma alternatiivseid lahendusi, et leevendada olukorda vanglateenistuses.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus