Tartu, üks Eesti vanimaid ja kultuuriliselt mitmekesiseid linnu, soovib teha linnatänavatel olulisi muudatusi. Kavas on langetada piirkiirust Riia tänaval ja rajada pikemad rattateed, et luua turvalisem ja mugavam liikluskeskkond jalgratturitele. Need uuendused on osa linna järjest kasvavast pühendumusest jätkusuutlikule transpordile ning vähendada autoliiklust linnasüdames. Tartu elanikud ja külalised saavad nautida uuendatud ja paremini ligipääsetavat linnaruumi, mis soodustab tervislikumat eluviisi ja loob rohkem võimalusi liikumiseks.
Tartu linna värske plaani järgi langeb Riia tänaval piirkiirus ja tekib jalgratturitele võimalus sellel sõita terves ulatuses.
Tartu vähendab uue plaani järgi Riia tänava sõidukiirust ja keskmised sõidurajad saavad olema laiusega kolm meetrit, äärmised 3,25 meetrit. Mõlemad sõidurajad on mõeldud nii autodele kui ka ühistranspordile. Samuti tulevad juurde rattateed.
“Riia tänavale saavad mõlemale poole teed jalgrattateed rajatud ja see on peamine muudatus. Läbivad sõidurajad, nende arv jääb täpselt samasuguseks nagu on siiamaani olnud ja muus osas on muutused väiksemad. Mis veel muutub, on piirkiirus ja see saab olema vahetult südalinnas oleval lõigul kuni Kalevi tänavani 30 km/h ja sealt edasi kuni ringteeni 40 km/h,” rääkis Tartu abilinnapea Raimond Tamm.
Lisaks läheb ümbertegemisele ka Riia-Turu ristmik. Kui praegu tahta Tasku keskusest saada üle tee, peab tegema suure ringi ja ületama teed kolm korda. Tulevikus peaks see olema aga lihtsam ja Tasku keskusest peaks saama otse üle tee.
See, milline Riia-Turu ristmik täpselt kogu liiklusele tuleb, Tamme sõnul veel selgub.
“Me peame analüüsima ka ristmike läbilaskvust. Selles osas peame täiendava analüüsi ära ootama ja siis saame lõplikult selguse, mis kujul eskiislahendus lõpuks ellu saab viidud,” ütles Tamm.
Tartu linnaarhitekti Jiri Tintera sõnul praegu kindlaid otsuseid veel pole. Esialgu ongi vaja kliimaministeeriumi valikukomisjonilt raha saada ja alles seejärel on võimalik kindel plaan paika panna.
“Tegelikult need päris otsused peaksid alles sündima. Selleks, et seda tänavat lõpuni projekteerida, siis meil on vaja ka teatud uuringut. Me peame aru saama, mis toimub näiteks auto läbisõidu puhul juhul, kui on selline lahendus või mingi muu lahendus, ja need kõik seisavad veel ees,” rääkis Tintera.
Igal juhul on tema sõnul eesmärk vähendada liikluses olevate autode hulka.
“Seda saab teha ainult niimoodi, et me pakume inimestele mingi alternatiivi. Seetõttu me tahaksime Riia tänaval tõhustada ühistransporti ja luua võimalust sõita piki Riia tänavat jalgrattatee peal,” ütles Tintera.
Tamme sõnul on esimesi otsuseid kliimaministeeriumist oodata hiljemalt märtsi alguses.
Kokkuvõttes on Tartu linnal kavas langetada Riia tänaval piirkiirust ja rajada pikemad rattateed, mis on suurepärased uudised nii autojuhtide kui ka jalgratturite jaoks. Uuenduste eesmärk on parandada liiklusohutust ja soodustada rohelisi transpordiviise. See näitab linna pühendumust säästvale ja tervislikule liikumisele ning loob paremad tingimused kõigile liiklejatele. Loodetavasti viivad need muudatused positiivsete tulemusteni ja innustavad teisi linnu ühinema sarnaste algatustega.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus