Tallinn läheb olümpiamõõtmetes ujulaga uuele katsele | Eesti

1705415833 1832888hf345t24

Tallinn teeb suuri plaane ehitades uut maailmatasemel olümpiamõõtmetes ujulat, mis on mõeldud sündmuste korraldamiseks ja elanike sportimisvõimaluste parandamiseks. Uus ujula on suur samm Eesti spordimaastiku arendamisel ning tugevdab riigi mainet rahvusvahelisel areenil. Lisaks sellele saavad kohalikud elanikud nautida tipptasemel treeningtingimusi ning valmistuda tulevasteks spordivõistlusteks. Uus ujula toob kaasa ka majanduslikke võimalusi, suurendades turismi ja kohaliku ettevõtluse huvi piirkonna vastu.

Tallinna linnavalitsus kuulutab jaanuaris välja riigihanke ligi 70 miljonit eurot maksma mineva olümpiastandarditele vastava ujulakompleksi ehitamiseks ning otsib erasektorist lepingupartnerit ja loodab ka riigi kaasabile.

2019. aastal riigihanke võitnud Tondiraba Ujula OÜ andis 2023. aasta augusti lõpus linnale teada, et oluliselt kallinenud ehitushindade tõttu ei suudeta kontsessioonlepingus kokkulepitud tingimustel tähtajaks ujulat ehitada.

Tallinna abilinnapea Tiit Terik selgitas ERR-ile, et ujulakompleksi esialgne maksumus oli 30 miljonit eurot, mis aja möödudes kasvas 50 miljonini euroni.

“Praeguste eelduste kohaselt jääb see summa 50-60 miljoni juurde,” arvas Terik. Koos käibemaksuga läheb ujula Teriku hinnangul maksma umbes 70 miljonit eurot, mis on arvestatud varuga.

Linn on investeeringutoetusena lubanud toetada ujula rajamist kuni 20 miljoni euroga. Ülejäänu võiks Teriku nägemuses tulla erasektori partnerilt ja riigilt.

Terik on erasektorist uue partneri leidmisel optimistlik, sest linna ja võimalike partnerite esmasel kohtumisel oli laua taga neli huvilist, kellel kõigil on vastav võimekus ujulakompleksi ehitada ja hallata olemas.  

Terik tegi ka kultuuriministeeriumile ettepaneku toetada olümpia standarditele vastava ujula rajamiseks ja panna investeering kirja RES-i aastateks 2025-2028.

Kultuuriministeeriumi spordi asekantslerina Tarvi Pürn ütles ERR-ile, et ministeerium ei ole veel ujula toetamise osas seisukohta kujundanud. Eeldatav vastus Tallinna linna ettepanekule toetada ka riigi poolt tuleb seaduses ette nähtud 30 päeva jooksul.

Loe rohkem:  Pikhof: esimene muudatuse tuules rahastatav objekt võiks olla ERR-i uus maja | Eesti

Kolmanda osapoolega plaanitakse leping sõlmida 2023. aasta aprilli alguses ning hoone eeldatav valmimisaeg on 2027. aasta veebruar.

Tegemist oleks esimese olümpianõuetele vastava ujulaga Eestis, mis oleks nii treening- kui ka võistluskeskuseks.

Möödunud ehitusprotsessist jäi alles kogu ehituse alustamiseks vajalik dokumentatsioon, mis Teriku hinnangul säästab ajaliselt aasta kuni poolteist ning rahaliselt 700 000 eurot. Dokumentatsioon anti Tondiraba Ujula OÜ poolt Tallinna linnale üle tingimusel, et Tallinna linn firmat ei trahvi.

Plaanitav spordikompleks rajatakse Lasnamäele, Tondiraba Jäähalli vahetusse lähedusse. Kompleks sisaldab endas vähemalt kahte basseini (50m ja 25m pikkused basseinid). Lisaks rajatakse kompleksi sportlastele mõeldud hostel, spordi-ja pallimängusaalid.

Linna soov oleks, et kompleks oleks võimeline ennast ise ära majandama aastaringselt.

Overall, Tallinn’s new attempt to build an Olympic-sized swimming pool is a positive step towards improving the city’s sports infrastructure. The project will not only benefit professional athletes and the sports community, but also the general public who will have access to modern facilities for exercise and recreation. The city’s commitment to investing in such ambitious projects shows its dedication to promoting a healthy and active lifestyle. With the potential to attract international events and athletes, Tallinn’s new swimming pool could put Estonia on the map as a top destination for sports and competitions. This is an exciting development for the city and the country as a whole.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga