Taiwani valimised võitis võimupartei kandidaat Lai Ching-te | Välismaa

1705150395 2213484hb25at24

Tere tulemast Eestisse! Taiwani hiljutised valimised on tekitanud palju kõneainet üle maailma. Võimupartei kandidaat Lai Ching-te võitis valimised ning see on tekitanud palju elevust nii Taiwanil kui ka välismaal. See on oluline samm Taiwani poliitilises maastikus ning sellel võib olla oluline mõju ka rahvusvahelistele suhetele. Uued suunad ja otsused võivad mõjutada ka Eestit ning seetõttu on oluline hoida end kursis Taiwani poliitiliste arengutega. Loodame, et see võit toob kaasa positiivseid muutusi nii Taiwanile kui ka kogu maailmale.

Taiwani võimupartei kandidaat Lai Ching-te võitis laupäeval presidendivalimised, esialgsete tulemuste kohaselt sai ta 40,2 protsenti häältest ja tema kaks vastast tunnistasid kaotust.

Hommikul kell kaheksa, Eesti aja järgi kell kaks öösel, suundusid Taiwani inimesed valima. Praeguse presidendi Tsai Ing-Weni teine ametiaeg saab läbi seega igal juhul valib saareriik endale uue presidendi.

Kella 14.36 seisuga Eesti aja järgi oli 40,2 protsendilise häälteenamusega juhtimas Lai Ching-te. Selleks ajaks olid loetud hääled 99,12 protsendis valimisjaoskondadest.

Võtmetähtsusega, eriti rahvusvaheliste vaatlejate jaoks, on Taiwani ning Mandri-Hiina suhted. Pingete kasv võib ohustada kogu maailma majandust, sest Taiwan on ülioline mikrokiipide tootaja.

Valmiste favoriidiks oligi praegune asepresident Tsai parteikaaslane Demokraatlikus progressiivses parteis Lai Ching-te. Lai lubab senise kursi jätku, vastuseisu kommunistliku Hiina püüdlustele Taiwan allutada ja tugevat koostööd Ameerika Ühendriikidega.

Taiwan on praktikas iseseisev demokraatlik riik, kuid ametlikult ei ole saareriik iseseisvust Mandri-Hiinast välja kuulutanud. Lai plaanib seda nii hoida.

Teine peamine kandidaat oli suurima opositsiooni partei Kuomintagi juht Hou Yu-ih. Hou soovib Mandri-Hiinaga suhteid parandada ning hoiatab, et liiga tugev vastuseis Mandri-Hiinale on Taiwani jaoks ohtlik.

Populaarsuselt kolmas kandidaat oli värkse Taiwani Rahvapartei juht Ko Wen-je. Ta soovib ka Mandri-Hiinaga paremaid suhteid, kuid pigem on ta ennast esitlenud kui valikuvarianti kahe suure kandidaadi vahel ning lubab oma valijatele laiemalt uut hingamist Taiwani poliitikas.

Loe rohkem:  Saksa koolis sai noarünnakus viga viis õpilast | Välismaa

Tavapäraselt on valimised Taiwanil kahe suure partei heitlus. Seekordsed valimised olid erakordsed, sest Kol oli siiski edu võimalus. Isegi kui ta valimisi ei võida võib ta parlamendis püüda piisavalt hääli, et teised suured parteid ei saavuta selget enamust.

Samas annab Taiwani poliitiline süsteem presidendile nii palju võimu, et raske on ennustada kui palju selline valimistulemus saareriigi poliitikat päriselt muudaks. Kuigi julgeolek ja suhted Mandri-Hiinaga on valimistel olulised ei pruugi ükski kandidaat tuua selles vallas olemuslikku muutust. Taiwani valijatele on vähemalt sama olulised teemad praeguse juhtivpartei skandaalid, majanduse turgutamine, palgatase ning eluaseme hinnad.

Kokkuvõttes võitis Taiwanis võimupartei kandidaat Lai Ching-te valimised, säilitades sellega oma positsiooni riigi juhina. See tulemus näitab selget toetust valitsevale parteile ning nende poliitikale. Samuti kinnitab see Taiwani kodanike usaldust Lai Ching-te ja tema juhitud valitsuse vastu. Valimistulemus on oluline nii Taiwanile kui ka välisriikidele, kes jälgivad piirkonna poliitilist olukorda. Lai Ching-te võidus võib näha stabiilsuse jätkumist Taiwanis ning tihenevat suhteid teiste riikidega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga