Taiwan kutsus Hiinat paadiõnnetuse järel üles ratsionaalsusele | Välismaa

2267460hef97t24

Tere tulemast Eestisse! Viimase aja uudised on täis pingeid Aasia suunal ning Taiwani ja Hiina vaheline paadiõnnetus on vaid üks näide sellest. Taiwani kutsed Hiinale üles ratsionaalsusele on pannud maailma tähelepanu sellele konfliktile. Hiina ja Taiwani vahelised pinged on ka meie enda regioonis märgatavad ning see teema on kindlasti oluline arutelude osa ka siin Eestis. Olgu see ka meeldetuletuseks, et meie maailm on omavahel tihedalt seotud ning oluline on hoida rahu ja stabiilsust kogu maailmas.

Taiwan kutsus teisipäeval Pekingit “ratsionaalne olema” pärast surmaga lõppenud juhtumit Hiina kalapaadi ja Taiwani rannikuvalve vahel.

Eelmisel nädalal hukkus kaks Hiina kalurit, kui nende paat uppus Taiwani hallatud Kinmeni saare juures, mis asub vaid viie kilomeetri kaugusel Hiina mandriosa linnast Xiamenist.

Samal ajal jälitas keelatud vetes viibinud paati Taiwani rannikuvalve.

Selle peale teatas Hiina pühapäeval, et tugevdab oma politseipatrulle Taiwani lähistel olevates vetes. Esmaspäeval astus aga Hiina rannikuvalve korraks Taiwani kruiisilaeva pardale, et kontrollida kapteni ja reisijate andmeid.

Taiwani peaminister Chen Chien-jen ütles teisipäeval, et mõlemad pooled on olnud “piiratud ja keelatud merealadest” teadlikud alates 1992. aastast.

“Me jätkame nende merealade kaitsmist, et tagada turvalisus meie territoriaalvetes ja meie kalurite õigused,” ütles ta Taiwani parlamendi juures ajakirjanikele.

“Loodame, et mõlemad pooled saavad olla ratsionaalsed, õiglased ja teha teineteisega koostööd, et tagada Kinmeni-Xiameni vete ohutus, et inimesed mõlemal pool väina saaksid omavahel suhelda tervel ja korrapärasel moel,” lisas peaminister.

Taiwani kaitseminister kinnitas, et sõjavägi ei sekku, jättes Kinmeni ümbruse vete jälgimise rannikuvalve hooleks, “sest me tahame sõda vältida”.

Peking pole kunagi loobunud valmisolekust Taiwani kontrolli alla toomiseks jõudu kasutada ning on viimastel aastatel hoogustanud retoorikat saare taasühendamise osas, seda vaatamata asjaolule, et Hiina Kommunistlik Partei pole saart iial valitsenud.

Loe rohkem:  Euroala kaubavahetuse ülejääk jõudis jaanuaris ajalooliselt kõrgele tasemele | Välismaa

Kokkuvõtteks võib öelda, et Taiwani kutsed Hiinale ratsionaalsusele peegeldavad vajadust säilitada rahvusvahelist suhtlust ja koostööd ka keeruliste olukordade ja konfliktide ajal. On oluline, et riigid suudaksid kokku leppida ühiste probleemide lahendamises ning vältida konfliktide eskaleerumist. Taiwani reageering näitab nende soovi säilitada rahumeelsed suhted naaberriigiga ning rõhutab vajadust diplomaatiliste läbirääkimiste järele isegi kriisiolukordades. Loodame, et see kutse ratsionaalsusele aitab edendada dialoogi ja stabiilsust selles piirkonnas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga