Suurbritannia plaanib rajada moodulreaktorid pea kõikjale | Välismaa

1705068674 2212293hfcb5t24

Tere tulemast Eestisse! Suurbritannia ambitsioonikas plaan rajada moodulreaktorid kogu riigis on tekitanud palju kõneainet üle maailma. Need modulaarsed tuumareaktorid on uuenduslikud ja keskkonnasõbralikud ning lubavad luua rohkem puhta energiaga varustatud kogukondi. See tähendab, et ka Eesti võib olla osa sellest põnevasse tehnoloogilisest arengust. Briti plaanid pakuvad võimaluse ka meile, siin Eestis, kaaluda uute ja efektiivsemate energeetikalahenduste rakendamist, mis võiks aidata meil liikuda rohelisema tuleviku suunas.

Suurbritannia valitsus tahab riigis suurendada energiajulgeolekut ja plaanib seetõttu juurde ehitada uusi tuumajaamu. London ei tunne muret ka tuumaenergia ohutuse pärast ja kavatseb lubada kõikjale kaasaegseid moodulreaktoreid püstitada.

London tahab, et suurte tuumajaamade kõrvale tuleks ka moodulreaktorite park. Selleks plaanib valitsus leevendada praeguseid reegleid. Uued reeglid lubaksid moodulreaktoreid rajada praktiliselt kõikjale, vahendas The Times.

Peaminister Rishi Sunak leiab, et tuumaenergia suudab lahendada riigi ees seisvad energiaprobleemid. Autoritaarsed riigid kasutavad naftat ja gaasi ka energiarelvana. Suurbritannia tahab nüüd vähendada sõltuvust fossiilsetest energiaallikatest ja täita oma ambitsioonikaid kliimaeesmärke. 

Juba 2022. aastal avaldas Boris Johnsoni valitsus uue energiajulgeoleku strateegia. Strateegia kohaselt keskendub Suurbritannia tuumaenergiale, mis peaks 2050. aastaks andma veerandi riigi elektrienergiast. Riik plaanib selle strateegia raames ehitada juurde kaheksa tuumaelektrijaama

Sunak jääb kindlaks Johnsoni plaanile hankida veerand elektrist tuumaenergiast. Plaanitava kaheksa tuumajaama koguvõimsus oleks 14 gigavatti (GW), vaja oleks aga 24 gigavatti. Valitsus plaanib selle lünga täita moodulreaktorite abil.

Seetõttu vajab riik uusi kohti, kuhu selliseid moodulreaktoreid saab püstitada. Nüüd palutakse  arendajatel määrata selliste reaktorite asukohad uute ohutuse eeskirjade alusel.

Uute eeskirjade alusel ei tohi moodulreaktoreid rajada piirkondadesse, kus elab üle viie tuhande inimese ruutkilomeetri kohta. Mujal lähevad praegused piirangud palju leebemaks. Ametnikud eeldavad, et arendajad tahavad püstitada moodulreaktoreid tööstuspiirkondade lähedusse või piirkondadesse, kus on kvalifitseeritud tõõjõud ja kaasaegne taristu.  

Loe rohkem:  Atentaadikatse üle elanud Lõuna-Korea opositsioonijuht lahkus haiglast | Välismaa

Kokkuvõttes võib öelda, et Suurbritannia plaan rajada moodulreaktorid peaaegu kõikjale on julge samm nende energiajulgeoleku tagamise suunas. See võimaldaks neil vähendada sõltuvust välismaisest energiast ning tagada stabiilne ja keskkonnasõbralik energiaallikas tulevikus. Samas tuleb arvestada ka võimalike riskidega ja tagada, et moodulreaktorite ehitamine ja kasutamine vastaks kõigile kehtivatele ohutusnõuetele. See samm võib olla oluline eeskuju teistele riikidele, kes otsivad jätkusuutlikke energiaallikaid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga