Tensions have been rising between Estonia and Russia following Norwegian politician Jens Stoltenberg’s recent trip to the Caucasus region. Stoltenberg’s visit has sparked outrage in Russia, with government officials condemning the trip as provocative and unwelcome. As Estonia finds itself caught in the crossfire of international politics, the implications of Stoltenberg’s actions are being closely watched. With historical tensions between Estonia and Russia already running high, this latest development threatens to further strain relations between the two countries.
Venemaad ärritas NATO peasekretär Jens Stoltenbergi Kaukaasia ringreis, mis lõppes Armeenia külastamisega. Kuigi visiidil ei arutatud NATO laienemist, tegi Kreml avalduse, et vaevalt aitab kaitseorganisatsiooni laienemine Kaukaasiasse kaasa üldisele stabiilsusele.
Stoltenberg rõhutas ringreisil püsiva rahu tagamist Mägi-Karabahhis ning Ukraina toetamise tähtsust.
“Ma tervitan teie solidaarsust Ukrainaga ja kutsun kõiki partnereid üles tegema kõik võimaliku kindlustamaks, et Putin seda agressioonisõda ei võida,” ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg.
Peamiselt räägiti Armeenia visiidil Mägi-Karabahhi olukorrast.
“Armeenial ja Aserbaidžaanil on nüüd võimalus saavutada püsiv rahu pärast konfliktiaastaid. Seepärast kutsun ma mõlemat riiki üles kokku leppima, sillutama teed normaalsete suheteni ja kestva rahuni teie rahvastele,” lausus Stoltenberg.
Armeenia jaoks oli Mägi-Karabahhist ilmajäämine ja Vene rahuvalvajate tegevusetus suuresti põhjuseks, miks Armeenia enam Venemaas liitlast ei näe ja on hakanud järjest rohkem NATO poole vaatama.
“Oleme huvitatud koostöö süvendamisest NATO-ga ja ma loodan, et spetsiaalselt Armeenia jaoks välja töötatud programm võetakse vastu nii ruttu, kui võimalik,” ütles Armeenia peaminister Nikol Pašinjan.
Stoltenbergi sõnul hindab kaitseorganisatsioon koostööd Armeeniaga väga.
Kokkuvõttes tõi Stoltenbergi Kaukaasia ringreis kaasa pingelise olukorra Venemaa ja NATO vahel. Venemaa oli ärritunud NATO peasekretäri külastusest Gruusiasse ja Ukrainasse ning süüdistas allianssi agressiivsuses. Stoltenbergi sõnum konfliktide lahendamise olulisusest piirkonnas ei leidnud Venemaa poolt positiivset vastukaja. Need sündmused näitavad, et pingeid ja vastuolusid ida ja lääne vahel pole kerge lahendada ning diplomaatilised pingutused on hädavajalikud stabiilsuse tagamiseks Kaukaasia piirkonnas.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus