Tere tulemast Eesti! SpaceXi süvenevad sidemed Pentagoni ja USA luureagentuuridega on teema, mis pakub suurt huvi nii siin kui ka kogu maailmas. Elon Muski juhitud ettevõte on teinud olulisi edusamme kosmosevaldkonnas ning nende koostöö Ameerika kaitseministeeriumi ja luureagentuuridega on tekitanud palju kõneainet. See on teemaks, millel võivad olla suured tagajärjed nii riikide julgeolekule kui ka kosmosevaldkonna arengule tervikuna. Seega on oluline olla kursis selle koostöö arengutega ning mõista nende mõju tulevikule.
Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et miljardär Elon Muski juhitud kosmosefirma SpaceX süvendab sidemeid Pentagoni ja USA luureagentuuridega.
The Wall Street Journali käsutuses olevatest dokumentidest selgub, et SpaceX sõlmis 2021. aastal USA valitsusega 1,8 miljardi dollari suuruse salastatud lepingu. Pole teada, millise agentuuriga SpaceX lepingu sõlmis.
Leht toob välja, et lepingu salastatus näitab kasvavat koostööd SpaceX-i ja USA julgeolekuorganite vahel.
Ka Pentagon sõlmis eelmisel aastal kosmosefirmaga lepingu ja ostis Ukrainale Starlinki terminalid. SpaceX-is on veel aga ka Starshieldi üksus, mis sõlmis mullu augustis Pentagoniga 70 miljoni dollari suuruse lepingu. Seda üksust juhib USA õhujõudude endine kindral ja see pakub sideteenuseid Pentagoni partneritele.
Starshield otsib tööle inimesi, kellel on kaitseministeeriumi ja luurekogukonnas töötamise kogemus. SpaceX-i pressiesindaja ei vastanud ajalehele The Wall Street Journal kommentaaritaotlustele.
“Ma võin öelda, et luurekogukonna ja SpaceX-i vahel on väga hea koostöö,” ütles eelmisel aastal SpaceX-i tippjuht Gwynne Shotwell.
SpaceX-i juht Musk on veel ka sotsiaalmeediafirma X ja autofirma Tesla juht. Seetõttu mängib SpaceX-i ja luurekogukonna omavahelises koostöös olulist rolli just Shotwell.
Asjaga kursis olevate inimeste sõnul teeb SpaceX koostööd riikliku luureametiga (NRO). See koondab töötajaid Pentagonist ja Luure Keskagentuurist (CIA).
NRO kasutab satelliidiandmeid riikliku julgeoleku tagamiseks ning loodi juba 1961. aastal. USA valitsus tunnistas selle olemasolu alles 1992. aastal, pole selge, millist SpaceX-i satelliittehnoloogiat NRO kasutab.
Kokkuvõttes võib öelda, et SpaceX on süvendanud oma sidemeid Pentagoni ja USA luureagentuuridega ning teinud mitmeid olulisi kosmosetegevusega seotud lepinguid nende asutustega. See on oluline samm nii ettevõtte kui ka USA kaitse- ja luurevõimekuse arendamise seisukohast. Samas on tekitanud ka küsimusi seoses erasektori ja valitsuse vahelise suhte süvenemisega kosmosevaldkonnas ning võimalike julgeolekuriskidega selles kontekstis. See areng jälgimist ning arutelu väärib nii Eesti kui ka teiste riikide poolt.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus