Tere tulemast, kallid lugejad! Slovakkia valitsuse otsus lõpetada LGBTI+ projektide rahastamine on tekitanud tugeva reageeringu üle kogu maailma. See samm on tekitanud palju kõneainet ning küsimusi inimeste õiguste ja võrdsuse kohta. Paljud rahvusvahelised organisatsioonid ja aktivistid on väljendanud muret ja hukkamõistu selle otsuse üle. See areng on tõstatanud olulise arutelu LGBTI+ kogukonna olukorra üle mitte ainult Slovakkias, vaid ka kogu maailmas. Jääge meiega, et saada põhjalikum ülevaade sellest aktuaalsest teemast.
Slovakkia valitsus lõpetab LGBTI+ projektide rahastamise, teatas uus kultuuriminister Martina Šimkovičová.
“LGBTI+ organisatsioonid ei parasiteeri enam kultuuriministeeriumi raha peal. Ma ei luba seda kindlasti oma juhtimise all,” kirjutas Šimkovičová ministeeriumi ametlikul Facebooki kontol.
Slovakkia kultuuriminister lisas, et ta ei toeta “progressiivset normaliseerumist” ning ministeeriumi tegevus peaks tulevikus “naasma normaalsuse juurde”, vahendab Euractiv.
NGO Saplinq, mida Šimkovičová tõi nimeliselt oma postituses välja, mõistis ministri avaldust hukka kui “tsensuuri ja diskrimineerimise katset”.
“Oleme tülgastunud, et minister ründab avalikult konkreetset vähemust ja konkreetset mittetulundusühingut, millega polnud seni valitsusasutustel mingeid probleeme,” ütles Saplinqi juht Róbert Furiel.
Furiel lisas, et mittetulundusühing on toetanud ja asendanud riiki LGBTI+ inimeste inimõiguste kaitsmisel üle 12 aasta.
Slovakkia elanikud suhtuvad LGBT+ inimestesse leigelt, näiteks ei toetanud 2023. aastal läbi viidud küsitluses 63 protsenti Slovakkia kodanikest samast soost isikute õigust abielluda. Slovakkias pole abieluvõrdsust või kooseluseadust.
Debatid LGBT+ teemal tõusid Slovakkias päevakorda pärast seda, kui 2022. aasta oktoobris lasi 19-aastane noormees maha kaks inimest Bratislavas asuva geibaari ees. Slovakkia politsei käsitles juhtumit homofoobiast tingitud terroristliku rünnakuna.
Slovakkia president Zuzana Čaputová väitis toona, et mõrva põhjuseks on vimm, mille kasvule aitasis kaasa poliitikute vastutustundetud avaldused.
Slovakkiat peaminister on Robert Fico, kes juhib vasakpopulistlikku erakonda Smer. Šimkovičová kuulub parempopulistlikku erakonda SNS, millega Smer on moodustanud koalitsioonivalitsuse.
Lõpetades LGBTI+ projektide rahastuse, näitab Slovakkia valitsus selgelt oma ebakindlust ja hoolimatust LGBTI+ kogukonna vajaduste suhtes. See otsus on vastuolus Euroopa Liidu väärtustega võrdse kohtlemise ja inimõiguste osas. On oluline, et rahvusvaheline kogukond avaldaks survet Slovakkia valitsusele, et tagada LGBTI+ kogukonna õigused ja toetus. Eesti kui Euroopa Liidu liige peaks jätkama solidaarsust ja toetust LGBTI+ inimestele ning toetama nende õigusi kogu Euroopas.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus