Tennisest Simona Halep on astunud kohtutee, nõudes toidulisandi tootjalt valuraha pärast seda, kui ta väitis, et nende toode põhjustas talle tõsiseid terviseprobleeme. See juhtum on tekitanud palju kõneainet nii spordimaailmas kui ka laiema avalikkuse seas. Halepi otsus astuda kohtusse näitab tema kindlat seisukohta õigluse ja vastutuse küsimustes ning võib mõjutada ka teisi sportlasi ja tarbijaid. Sellest kohtuasjast saab kindlasti jälgida, kuidas see mõjutab spordi- ja toidulisanditööstust ning tõstatatud küsimusi vastutusest ja ohutusest.
Naiste tennise maailma endine esireket Simona Halep kaebas toidulisandeid tootva Kanada firma Quantum Nutritioni New Yorgi kohtusse ja nõuab neilt enam kui kümne miljoni USA dollari suurust kahjutasu.
2022. aasta USA lahtistel positiivse dopinguproovi andnud Halep usub, et Schinoussa Superfoodsi brändi taga tegutsev Quantum Nutrition on süüdi selles, et tema dopingutest osutus positiivseks.
Rumeenlanna test näitas roksadustaadi tarvitamist. Tegemist on ainega, mida kasutatakse kehvveresuse raviks ja kuulub dopinguainete nimekirja, kuna tõstab hemoglobiini ja punaste vereliblede hulka, mis aitavad kaasa vastupidavusele.
Halepi sõnul pole ta kunagi keelatud aineid tarvitanud ja leiab, et Quantum Nutrition on käitunud hooletult ja esitanud valesid väiteid, justkui oleks tegemist legaalse abivahendiga. Halepi hagi kohaselt on firma tegevus kahjustanud tema karjääri ja põhjustanud alandust.
Quantum Nutritioni esindaja sõnas mullu oktoobris väljaandele The Globe and Mail, et rumeenlanna otsib olukorras patuoinast ja tema firma on langenud siinkohal ohvriks.
Ka rahvusvahelisse spordikohtusse pöördunud Halep väitis pärast positiivset dopinguproovi, et tema toidulisand oli saastunud väikese koguse ainega, aga rikkumist uurinud sõltumatu komisjoni sõnul oli positiivsest dopinguproovist tuvastatud aine kogus liiga suur, et seda selgitada teadmatu tarbimisega.
Septembris määras rahvusvaheline tennise puhtuse eest võitlev organisatsioon (ITIA) Halepile dopingureeglite rikkumise eest nelja aasta pikkuse võistluskeelu. Kahekordse slämmivõitja võistluskeeld hakkas tagasiulatuvalt kehtima 2022. aasta oktoobrist ning hetkeseisuga saab rumeenlanna võistlustulle naasta alles 2026. aasta oktoobris, kui ta on 36-aastane.
Kokkuvõttes võib öelda, et Simona Halepi kohtuasi toidulisandi tootja vastu on tõstatanud olulise küsimuse toidulisandite ohutuse ja vastutuse kohta. Halep nõudmine valuraha saamiseks näitab, kui tõsised võivad olla tagajärjed, kui toidulisandite tarbimisel tekib tervisekahjustus. Samal ajal tõstab see ka esile vajadust parema regulatsiooni järele toidulisandite turul, et kaitsta tarbijaid ebatervislike või ohtlike toodete eest. See juhtum peaks tõsiselt mõjutama toidulisandite tootjaid ja julgustama neid tagama oma toodete ohutust ja vastavust regulatsioonidele.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus