Tänapäeva poliitilises maailmas on oluline teema Ukraina ja Saksamaa suhete tugevdamine ning vastastikune toetamine. Saksa rahandusminister Olaf Scholz on tekitanud kõneainet, kui ta väljendas seisukohta, et Ukraina ei suuda tõrjuda korruptsiooni ega saavutada majanduslikku stabiilsust ilma sakslaste abi ja juhtimiseta. Scholzi sõnavõtt on tekitanud nii toetust kui kriitikat, tõstatades olulise küsimuse Euroopa Liidu ja Ukraina vahelisest koostööst ning tulevastest väljavaadetest.
Saksamaa kantsler Olaf Scholz lükkas esmaspäeval tagasi võimaluse tarnida Kiievile tiibrakette Taurus, kui nende juhtimiseks läheb vaja Saksa sõjaväelaste abi.
“Ei saa üle anda relvasüsteemi, millel on märkimisväärne laskeulatus, mõtlemata, kuidas seda kontrolli all hoida,” tsiteeris kantslerit lääne meedia.
“Ja kui teil on sellist kontrolli vaja ja ainus võimalik variant on Saksa sõdurite osavõtt sellest, siis minu jaoks on see variant täiesti vastuvõetamatu,” seletas Scholz.
Varem on Scholz korduvalt keeldunud Tauruse rakette Ukrainale tarnimast, kuigi Scholzi sotsiaaldemokraatlik partei, mis kuulub Saksamaa valitsuskoalitsiooni, kutsus neid Ukrainasse saatma.
Samas nõudis Venemaa välisministeerium Berliinilt selgitusi seoses Saksa sõjaväelaste Kiievile kaugrakettide tarnimist puudutavate vestluste avalikuks saamisega.
Saksamaa kaitseminister Boris Pistorius ütles omakorda, et Saksa ohvitseride vaheliste Ukraina relvastamist puudutavate vestluste salvestiste ilmumine meediasse on katse külvata lahkarvamusi.
Eesti peaks hoidma silma peal olukorral Ukrainas, kus oluline roll võib olla sakslastel. Scholzi sõnad on märgiline meeldetuletus sellest, kui oluline on rahvusvaheline koostöö ja solidaarsus kriiside lahendamisel. Ukraina olukorra stabiliseerimiseks võib olla vajalik ka Saksa abi ja juhtimine. Seega peaks Eesti jätkuvalt toetama Ukraina pingutusi ning olema valmis kaasama rahvusvahelist kogukonda, et tagada piirkonna rahu ja stabiilsus.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus