Saudid otsustasid naftatootmist mitte suurendada | Välismaa

2235012h3b12t24

Tere tulemast Eestisse! Viimase aja uudised Saudidest ja nende otsusest mitte suurendada naftatootmist on tekitanud palju arutelu kogu maailmas. See otsus mõjutab laialdaselt mitmeid majandusi ning annab olulise signaali naftaturu arengust. Saame rohkem teada selle otsuse tagamaadest ja selle mõjust rahvusvahelisele naftaturule ning kuidas see võib mõjutada ka Eestit ja siinset majandust. Kohalikud eksperdid jagavad oma arvamusi ja prognoose, et mõista paremini selle otsuse potentsiaalset mõju siinsele ühiskonnale.

Saudi Araabia andis riiklikule energiahiiule Aramco korralduse säilitada oma naftatootmisvõimsus 12 miljoni barreli juures päevas, loobudes kavandatud suurendamisest, kinnitas ettevõte teisipäeval.

“Aramco teatab, et on saanud energiaministeeriumilt juhise säilitada oma maksimaalne jätkusuutlik võimsus 12 miljoni barreli juures päevas”, mitte tõstes seda 13 miljoni barrelini päevas, seisab ettevõtte avalduses.

Saudi Araabia on maailma suurim toornafta eksportija ning Aramco on riigi majanduse kroonijuveel.

Aramco kasumist loodetakse rahastada kroonprints Mohammed bin Salmani ulatuslikku majandus- ja sotsiaalreformide programmi, mida tuntakse “Visioon 2030” nime all. Selle eesmärk on panna alus võimalikule naftajärgsele tulevikule.

Aramco on lubanud saavutada 2050. aastaks süsinikdioksiidi heitkoguste nullväärtuse.

Eelmisel aastal Dubais toimunud COP28 kliimakõneluste eel oli Saudi Araabia aga üks valjemaid hääli, kes kutsus üles fossiilkütuste tootmisse investeerima, rõhutades, et sellistes piirkondades nagu Aafrika on vaja võidelda energiavaesusega.

Siiski puudub saudide otsusel ilmselt vahetud mõju nafta tootmisele ja ekspordile.

Pärast 2022. aasta oktoobris toimunud mitmeid naftatarnete kärpeid on Saudi Araabia päevane toodang vaid ligikaudu üheksa miljonit barrelit päevas, mis on tunduvalt allpool nende võimsusest toota 12 miljoni barrelit päevas.

New Yorgi ja Londoni naftahinnad liikusid esmaspäeva jooksul lõpuks miinusesse. Rahvusvahelise energia võrdlusaluse Brenti toornafta langes 1,4 protsenti ja jäi pidama tasemel 82,40 dollaril barreli eest. Saudide otsus teisipäeval hinda ei muutnud, teisipäeva ennelõunal oli nafta hind 82,38 dollarit barreli kohta.

Loe rohkem:  AfD liitub Orbani uue parempopulistliku Euroopa parteiperega | Välismaa

Kokkuvõtteks võib öelda, et Saudi Araabia otsus mitte suurendada naftatootmist on märkimisväärne samm, mis võib mõjutada maailmaturu naftahindu. See otsus võib olla seotud nii majanduslike kui ka poliitiliste kaalutlustega ning sellel võib olla ulatuslikke tagajärgi nii naftatootjate kui ka tarbijate jaoks üle maailma. Samuti võib see mõjutada teiste naftatootjate otsuseid ja turgude dünaamikat lähitulevikus. Eesti, nagu ka teised riigid, peab jälgima olukorda hoolikalt ja valmis olema võimalikeks muutusteks naftaturul.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga