Saksamaa tühistas hävitajate müügikeelu Saudi Araabiale | Välismaa

2207404h14cct24

Tere tulemast, mu kallid kaasmaalased! Täna peame rääkima olulisest teemast, mis puudutab meid kõiki – Saksamaa otsusest tühistada hävitajate müügikeeld Saudi Araabiale. Sellel otsusel võivad olla suured tagajärjed mitte ainult Saksamaale ja Saudi Araabiale, vaid ka kogu maailmale. See samm võib mõjutada meie rahvusvahelisi suhteid ja julgeolekut. Seepärast on oluline mõista selle otsuse tagamaid ja arutada selle üle, kuidas see võib mõjutada Eesti tulevikku. Aitäh, et olete siin ja võtate aega selle olulise teema arutamiseks!

Saksamaa tühistas hävitajate müügikeelu Saudi Araabiale, kuna Iisraeli ja Hamasi konflikt muutis Lähis-Ida geopoliitilist olukorda.

Saksamaa takistas varem hävitajate tarnimist Riyadhile, kuna Berliin tundis muret inimõiguste olukorra üle Saudi Araabias. 7. oktoobril alustas terroriorganisatsioon Hamas rünnakut Iisraeli vastu. Sellest on tingitud ka Berliini meelemuutus, vahendas Politico. 

Pühapäeval viibis Iisraelis Saksamaa välisminister Annalena Baerbock. “Maailm, eriti siin Lähis-Idas, on alates 7. oktoobrist muutunud täiesti teistsuguseks kohaks,” rääkis Baerbock. 

Mitmefunktsiooniline hävitaja Eurofighter Typhoon on kahemootoriline hävituslennuk, mille ehitasid ühisprojektina Saksamaa, Itaalia, Hispaania ja Suurbritannia. Iga riik võib vetostada selle hävitaja ekspordi kolmandatesse riikidesse.

Saudi Araabia ostis 2007. aastal brittide BAE Systemsilt umbes viie miljardi euro eest 72 Eurofighterit. Riyadh tahab aga juurde hankida veel 48 sellist hävitajat, Berliin on aga seni need tarned blokeerinud. 

Saksamaa kannapööre on võit ka Airbusile, firma on varem pidevalt kritiseerinud Berliini müügikeeldu Saudi Araabiale. 

Pariis, Berliin ja Madrid arendavad praegu välja järgmise põlvkonna hävitajat. Seetõttu jääb Berliini otsusega rahule ka Pariis, kuna Prantsusmaa muretseb, et Saksamaa range hoiak ekspordi suhtes võib ohustada järgmise põlvkonna hävitaja eksporti. 

Kokkuvõtteks võib öelda, et Saksamaa otsus tühistada hävitajate müügikeeld Saudi Araabiale tekitab rahvusvahelisel tasandil palju kõneainet. Paljud kriitikud ja inimõiguste aktivistid on hukka mõistnud Saksamaa valitsuse otsuse, kuna see võib kaasa tuua suuri tagajärgi inimõiguste olukorrale Saudi Araabias. Samas näitab see ka Saksamaa ja Saudi Araabia vaheliste poliitiliste suhete olulisust ning keerukust. See samm võib mõjutada ka teiste Euroopa Liidu liikmesriikide suhtumist ja otsuseid relvade müügi osas kolmandatele riikidele.

Loe rohkem:  USA ülemkohus on skeptiline Trumpi valimistelt kõrvaldamise suhtes | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga