Tere tulemast Eestisse! Viimastel päevadel on Saksamaa valitsusparteidel olnud raskusi kokkuleppe saavutamisega majanduse elavdamise plaanide osas. See olukord mõjutab aga mitte ainult Saksamaad, vaid ka kogu Euroopat, sealhulgas meid siin Eestis. Majanduse elavdamine on oluline teema kogu maailmas ning meie riik ei ole erand. Seetõttu on oluline jälgida ja mõista, kuidas sellised välismaal toimuvad sündmused võivad meid mõjutada. Oleme valmis jälgima olukorda Saksamaal ja selle võimalikke mõjusid Eestile.
Saksamaa majandus langes eelmisel aastal ning ennustuste järgi võib langus jätkuda alanud aasta alguses. Ometi ei suuda valitsusse kuuluvad sotsiaaldemokraadid (SPD), rohelised ja liberaalid (FDP) kokku leppida ühises majanduse turgutamise plaanis.
“Olukord on ülimalt keeruline,” ütles rohelisest majandusminister Robert Habeck eelmisel nädalal, kui ta tutvustas ametlikku majandusprognoosi, mille järgi kasvab Saksa majandus ainult 0,2 protsenti sel aastal, kirjutab Financial Times.
Ministri sõnul kannatab Saksamaa majandus rahvusvahelise kaubanduse languse, kõrge inflatsiooni, nõrga tarbijate nõudluse ja kõrgete intressimäärade tõttu. Viimane on eriti mõjutanud investeeringuid ja eriti ehitussektorit.
Habecki sõnul on vaja riigis reforme konkurentsivõime parandamiseks muutunud globaalses keskkonnas. Selleks pakub ta reformida põhiseaduses sätestatud eelarvepuudujäägi suurust piiravat reeglit, mille järgi ei tohi eelarvepuudujääk olla suurem kui 0,35 protsenti sisemajanduse koguproduktist. Antud plaani toetavad ka sotsiaaldemokraadid.
Pärast eelarvereeglite leevendamist soovib Habeck võtta laenu ja kulutada see ettevõtete toetamiseks roheliste investeeringute tegemisel.
Ometi pole plaaniga nõus FDP juhist rahandusminister Christian Lindner, kes soovib hoopis säilitada senist eelarvereeglit, langetada makse ettevõtetele ning vähendada riigi kulutusi. Sellesse ideesse suhtuvad omakorda skeptiliselt rohelised ja SPD.
Viimastel nädalatel hakkas FDP lisaks nõudma niinimetatud solidaarsusmaksu kaotamist, mida tuleb maksta ennekõike ettevõtetel investeeringute rahastamiseks endistel Ida-Saksamaa liidumaadel ja piirkonna majandusliku mahajäämuse vähendamiseks ülejäänud Saksamaast. Ometi tekitaks selline muudatus 10 kuni 12 miljardi euro suuruse augu riigieelarves, mida tuleks katta muude kulutuste kärpimisega.
Kuigi suutis valitsus hiljuti kokku leppida ettevõtetele seitsme miljardi euro ulatuses maksusoodustuste pakkumises tehtavate investeeringute eest, takerdus plaani vastuvõtmine Saksamaa parlamendi ülemkojas opositsioonilise Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) vastuseisu tõttu.
Lindner ütles hiljuti parlamendisaadikutele, et Habecki eelarvereeglite lõdvendamise idee ei saa nagunii teoks just CDU vastuseisu tõttu, sest selline muudatus nõuaks kahekolmandikulist häälteenamust parlamendi alamkojas.
“Peaksime keskenduma teistele meetmetele,” ütles Lindner, loetledes tööturureformi, bürokraatia vähendamist, maksulangetusi ja erainvesteeringute soodustamist.
“Need on pakkumuspoolsed meetmed, mis parandaks meie konkurentsivõimet jätkusuutlikul viisil,” lisas rahandusminister.
Valitsuse sees toimuvad vaidlused tähendavad analüütikute sõnul seda, et sel polegi mingit ühtset plaani Saksamaa majanduse jaoks.
“Kui teil pole plaani selle kohta, milline peab Saksa majandus välja nägema viie kuni kümne aasta pärast, ei saa te kurta, kui ettevõtted ja majapidamised on ebakindlad, ei investeeri ja on kaotanud usku tulevikku,” ütles Kieli Maailmamajanduse Instituudi (IfW Kiel) juht Moritz Schularick.
Habeck tunnistab, et erimeelsused valitsuse sees toidavad poliitilist ebakindlust.
“Inimeste usk [võimulolijatesse] sõltub sellest, kui nad teevad otsuseid ennustataval moel, ning see kindlasti polnud nii viimase kahe aasta jooksul,” ütles Habeck.
Shularicki sõnul on koalitsiooni osapoolte seisukohad nii erinevad, et nad lihtsalt vetostavad üksteise algatusi, mistõttu ei usu ta, et Saksamaa valitsus näitab üles mingitki reaalset juhtimisvõimet kuni järgmiste valimisteni.
Saksamaa järgmised korralised parlamendivalimised toimuvad alles 2025. aastal.
Kokkuvõttes näeme, et Saksamaa valitsusparteid on endiselt takerdunud majanduse elavdamise plaanide üle peetavates läbirääkimistes. See takistab oluliselt võimalike meetmete rakendamist, mis võiksid aidata majandust turgutada ning leevendada COVID-19 pandeemiast tingitud mõjusid. Olukord nõuab kiiret ja tõhusat lahendust, kuid seni pole erakondade vahelisele kokkuleppele jõutud. See võib suurendada majanduslikku ebakindlust ja jätta ettevõtted ning töötajad keerulisse olukorda. Loodame, et poliitilised juhid suudavad leida kiiresti ühise keele ning astuda edasisi samme majanduse elavdamiseks.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus