Saksa relvatöösturi sõnul tuleb Euroopasse luua oma Raudkuppel | Välismaa

2316309ha823t24

Saksa relvatöösturid on välja käinud idee luua Euroopasse oma raudkuppel, mis kaitseks mandrit väliste ohuallikate eest. See ettepanek on tekitanud palju vastuolulisi arvamusi ning küsimusi selle vajalikkuse kohta. Kas Euroopas on tõesti vaja luua selline kaitsekuppel ja kas see võiks tugevdada või hoopis nõrgestada Euroopa Liidu julgeolekut? Vaidlused ja arutelud jätkuvad ning see teema on kindlasti kõneaineks ka väljaspool Euroopat.

Iisraeli õhuruumi kaitseb rakettide eest Iron Dome ehk Raudkuppel ning Saksamaa relvahiiglase Rheinmetall juht Armin Papperger ütles, et Euroopa Liidu (EL) juhid peaksid kaaluma sarnaste lähimaa õhutõrjesüsteemide paigaldamist Euroopasse.

Euroopa Liidu liikmesriigid suurendavad sõjalisi kulutusi, kuna muretsevad Venemaa sõjalise tegevuse pärast Ukrainas. Viimasel ajal on üles kerkinud ka õhutõrje tugevdamise küsimus. 

Papperger ütles, et lühimaa õhutõrje, on midagi, mida nad tahavad Euroopas luua, viidates Saksamaa loodud õhutõrjekilbi algatusele Sky Shield. Selle algatusega on juba liitunud 21 riiki. 

“Samuti arvan, et on hea mõte omada Euroopa lahendust, mis oleks sarnane Raudkuplile ja läheks veel kaugemalegi,” ütles Papperger ajalehele Financial Times. 

Iisraeli Raudkuppel on mõeldud peamiselt lähimaarakettide tõrjumiseks, see on mõeldud suurte alade nagu linnade ja muude asustuspiirkondade kaitsmiseks. Tegemist on kalli süsteemiga, kuid aitab päästa inimelusid. Iisrael on sellist keerukat mitmest õhutõrjepatareist koosnevat süsteemi kasutanud juba alates 2011. aastast. 

EL-i riigid on õhutõrjega seotud tehnoloogiatesse teinud suuri investeeringuid. Ka üks teine Euroopa relvatööstur ütles, et Euroopal on juba kõik olemas, et luua korralik õhukilp. Tuleb lihtsalt otsustada, kas soovitakse seda kasutada või mitte.

Saksa kantsler Olaf Scholz kuulutas Sky Shieldi algatuse välja juba 2022. aastal. Prantsusmaa ei toetanud Sky Shieldi algatust , kuna see sõltub prantslaste hinnangul liiga palju relvastusest, mis on toodetud väljaspool Euroopat. 

Loe rohkem:  Norra sõjaväejuht hoiatas Vene ohu eest | Välismaa

Prantsusmaad häiris toona, et  Sky Shieldiga seotud hankest jäi välja Prantsuse-Itaalia SAMP-T õhukaitsesüsteem, mille on välja arendanud üheskoos MBDA ja Thales. SAMP-T kaitseulatus on võrreldav USA päritolu Patrioti õhutõrjesüsteemiga.

Ka Brüssel tahab edendada paremini integreeritud Euroopa õhu- ja raketitõrjesüsteemide arendamist. Brüssel tahab seetõttu, et Euroopa riigid jagaksid omavahel tehnoloogiaid. Hiljuti tutvustas EL veel ka ühist kaitsetööstusstrateegiat ning tahab tagada, et 2030. aastaks katab EL-i sisene kaitsekaubandus vähemalt 35 protsenti EL-i kaitseturust,

Rheinmetall teatas juba veebruaris, et müüs Saksa relvajõududele 600 miljoni euro eest oma lühimaa õhutõrjesüsteemi Skyranger 30, seda saab kasutada ka droonide vastu.

Kaitsetööstuse juhid on samuti kutsunud üles suurendama relvafirmade omavahelist koostööd ning partnerlust. Itaalia relvakontserni Leonardo juht Roberto Cingolani ütles, et läbirääkimised juba käivad. 

“Püüame ettevõtete vahel arutada, millised on võimalikud ja parimad lahendused, et aidata kaitsta Euroopa kodanike tulevikku,” ütles Cingolani ajalehele Financial Times. 

Saksa relvatöösturi ettepanek Euroopa Raudkupli loomise kohta on julge ning tähtis samm piirkonna julgeoleku tagamiseks. Tänapäeva ebastabiilses maailmas on oluline, et Euroopa riigid suudaksid kaitsta end ohtude eest ning tõhustatud koostöö relvatöösturitega võib aidata saavutada selle eesmärgi. Tähtis on aga tagada, et Raudkuppel ei muutuks agressiivseks relvastuseks ning et see oleks kasutamiseks vaid rahu tagamiseks. Euroopa riigid peaksid arutama ja analüüsima põhjalikult seda ettepanekut ning otsustama selle rakendamise üle läbimõeldult ja vastutustundlikult.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga