Tere tulemast Eestisse! Täna räägime Saksa poliitiku soovist luua veel üks vasakpopulistlik fraktsioon Euroopa Parlamendis. Sellest tulenevalt oleme tunnistajaks olulistele muutustele Euroopa poliitilises maastikus ning selle mõjudele Eestile ja kogu Euroopale. See küsimus on äärmiselt oluline, kuna see võib mõjutada Euroopa Liidu tulevikku ning selle suhteid teiste rahvusvaheliste jõududega. Loodame luua põneva ja informatiivse arutelu sellel teemal ning mõista selle kaalukust paremini.
Küsitluste järgi võib jaanuaris vastuolulise Saksa poliitiku Sahra Wagenknechti loodud erakond Sahra Wagenknechti Liit (BSW) saada suurimaks vasakpopulistlikuks erakonnaks Euroopa Parlamendis. Wagenknecht kaalub koguni eraldi fraktsiooni loomist, kui ta leiab piisavalt liitlasi teistes EL-i riikides.
Küsitluste järgi võib vastloodud “vasakkonservatiivne” erakond saada koguni seitse eurosaadikut Saksamaal valitavast 96 saadikust. Samal ajal langeks Wagenknechti endise koduerakonna Vasakpartei (die Linke) esindatus ainult kolme saadikukohani.
Nüüd, ainult kolm ja pool kuud enne Euroopa Parlamendi valimisi, mõlgutab Wagenknecht avalikult koguni uue fraktsiooni loomist Euroopa Parlamendis. Selleks oleks tal vaja 23 saadikut vähemalt seitsmest riigist, kirjutab Euractiv.
“Arutelud ja kaalumised toimuvad tõepoolest. Näeme tulevikus, kas me moodustame uue fraktsiooni Euroopa Parlamendis või tuleb lõppude lõpuks mingi ühinemine,” vastas Wagenknecht ajakirjanike küsimusele selle kohta, kas BSW kavatseks liituda Vasakfraktsiooniga (GUE/NGL), kuhu kuulub ka tema endine kodupartei die Linke.
Wagenknechti sõnul on tal olnud kontakte Prantsuse vasakpopulistliku erakonna La France Insoumise ja Põhjala riikide vasakpopulistidega.
Samas eitas Taani vasakpopulistide esindaja, et nad oleks pidanud arutelusid ühise fraktsiooni loomise kohta BSW-ga.
Wagenknechti plaan võib tähendada ühtlasi ka GUE/NGL fraktsiooni lõppu, mis on hetkel niigi väikseim fraktsioon Euroopa Parlamendis 37 saadikuga.
“Ma ei ennustaks, et praegune vasakpoolne fraktsioon jätkab pärast Euroopa valimisi,” ütles ta.
Samas ennustavad viimased küsitlused, et kui BSW liituks GUE/NGL-iga, tõuseks Vasakfraktsiooni liikmete arv 44 saadikuni, astudes kannule roheliste fraktsioonile, millele ennustatakse üle 20 saadiku kaotamist ja ainult 48 saadikukohaga leppimist.
Suhted die Linke ja BSW vahel on keerulised, eriti erinevuste tõttu sisserände osas, sest Wagenknecht toetab erinevalt paljudest vasakpopulistidest väiksemat sisserännet. Die Linke juhib aga GUE/NGL fraktsiooni.
“Küsimus koostööst BSW-ga Euroopa Parlamendis pole praegu asjakohane die Linkele,” ütles erakonna pressiesindaja Euarctivile, lisades, et väited Vasakfraktsiooni peatsest kokkuvarisemisest on kõigest osa Wagenknechti valimiskampaaniast.
Kokkuvõttes näib, et Saksa poliitik soovib luua veel ühe vasakpopulistliku fraktsiooni Euroopa Parlamendis. See tekitab küsimusi seoses Euroopa poliitilise maastikuga ja selle mõjuga tulevastele otsustele. Eesti ja teised Euroopa riigid peavad hoolikalt jälgima selle fraktsiooni võimalikke mõjusid ning kaaluma, kuidas see võiks mõjutada nende endi poliitilist staatust ja võimalikke koostöövõimalusi Euroopa Parlamendis. See nõuab pidevat tähelepanu ja hoolikat analüüsi selle fraktsiooni poliitilistest seisukohtadest ning selle võimalikust mõjust Euroopa poliitikale tervikuna.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus