Eesti sportlane Ruth Reinup on saavutanud erakordse saavutuse, kui ta jõudis Euroopa olulisimal kelgukoerte võistlusel edukalt finišisse. Tema vapustav võitlusvaim ja pühendumus treeningutele on aidanud tal tõusta tipptasemele selles nõudlikus spordialas. Reinupi saavutus on tõeline inspiratsioon kõigile spordihuvilistele üle Euroopa. Lisaks kelgukoertega seotud saavutustele on Reinupil ka teisi hämmastavaid oskusi ja võimeid teistes alades, mis panevad teda silma paistma spordimaailmas.
Euroopa olulisimal kelgukoerte võistlusel Põhja-Norras 600 km klassis sai Ruth Reinupist esimene eestlane, kes finišijoone ületanud on.
Finnmarkslopet on maailma põhjapoolseim ja suurim kelgukoerte võidusõit, mis leiab aset märtsi keskpaigas Põhja-Norras ja kulgeb läbi Finnmarki maakonna. Võisteldakse kolmes klassis – 300 km (juuniorid), 600 km ja 1200 km.
2024. aasta Finnmarkslopet FL600-klassis jõudis võistlusele registreerunud 78-st tiimist stardijoonele 68, nende seas kaks Eesti lipu all sõitvat tiimi – Ruth Reinup Alaska haskidega ja Liane Lubi Siberi haskidega. Selleaastaseid raskeid võistlustingimusi kuvab suur katkestanute arv – 33 tiimi.
Liane Lubi oli sunnitud katkestama võistluse 560. kilomeetril. Altas elav 33-aastane Ruth Reinup jõudis aga esimese eestlasena Finnmarkslopeti ajaloos finišisse. Korraldajate poolt vääris eraldi ära märkimist Reinupi hooliv suhtumine oma koertesse.
FL600-klassis võib rakendis olla maksimaalselt kaheksa koera ja minimaalselt viis. Koerte heaolule pööratakse võistlusel palju tähelepanu, nende liigeseid, lihaseid, kaalu, üldist toonust jälgivad veterinaarid kõigis etapivahelistes kontrollpunktides. Juhul kui koeral ilmnevad üleväsimusele viitavad tundemärgid, tuleb ta rakendist välja võtta. Teel olles tuleb selline koer kelku panna ning kontrollpunktis loovutada. Alustades kaheksa koeraga on 600-kilomeetrisel teekonnal võimalik loovutada kolm koera.
Tänavuse FL600-klassi distantsi pikkuseks kujunes 609 km, mis oli jagatud kuueks etapiks. Esimene võistluspäev oli eriti keeruline ebatavaliselt sooja ilma tõttu. Kelgukoertele on soojapoolne ilm raske taluda, lisaks sumpasid nii koerad kui ajajad esimesel päeval lörtsisel rajal või kohati suisa vees. Samal ajal toimus selles piirkonnas NATO suurõppus Nordic Response, mis tõi kaasa rajaskeemi muutmise ja ülipika esimese lõigu.
Viie võistluspäeva jooksul kõikus temperatuur +3 ja -20 kraadi vahel. Rada läbis nii tuulist kõrglagendikku, pragunevat ja paukuvat jõejääd kui tõuse mäestikul, kus koeraajaja mitte kelgujalastel ei seisa, vaid ise kelku tagant lükkama peab. Nii eeldab see spordiala ka koeraajajat väga head füüsilist vormi.
Ruth Reinup’s achievement in reaching the finish line at the most important sled dog race in Europe is a testament to her skill and dedication to the sport. Her performance serves as an inspiration to all aspiring sled dog racers in Estonia and beyond. It is a reminder that with hard work and perseverance, anything is possible. Ruth’s success in this prestigious competition highlights Estonia’s growing presence in the world of sled dog racing and showcases the talent and determination of its athletes in various sports disciplines.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus