Riigikogu liikmed: uus kaitseväe juhataja peab olema hea suhtleja | Eesti

2218371h698ct24

Tere tulemast Eestisse! Riigikogu liikmed on rõhutanud, et uus kaitseväe juhataja peaks olema mitte ainult tugev juht, vaid ka hea suhtleja. See nõue peegeldab Eesti pühendumust tugevale ja tõhusale kaitseväele ning samas ka olulisele suhtlusele nii siseriiklikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. Kaitsevägi mängib olulist rolli meie riigi julgeoleku tagamisel ning uue juhi valimine on oluline samm selle tagamiseks. Tulevikus loodame näha tugeva juhi astumist, kes suudab mitte ainult motiveerida ja juhtida, vaid ka suhelda erinevate osapooltega tõhusal ja professionaalsel viisil.

Riigikogu riigikaitsekomisjoni liikmed tunnistavad, et neil on küll oma eelistused, kellest võiks pärast kindral Martin Heremit saada järgmine kaitseväe juhataja, kuid keelduvad nimesid avaldamast ja räägivad üksnes omadustest, mis uuel juhil peaks olema.

“Kandidaat peab kindlasti olema suure kogemuste pagasiga ja perspektiivsed kandidaadid kindlasti vastavad sellele. Nad on kõik kogenud karjäärikaitseväelased,” ütles riigikaitsekomisjoni esimees Kalev Stoicescu (Eesti 200) kolmapäeval ERR-ile. “Minu isiklik arvamus on, et uuel kaitseväe juhatajal peab kahtlemata olema ka mitte ainult hea suhtlemisoskus, vaid ka esinemisoskus,” lisas ta.

Ka riigikaitsekomisjoni liige Enn Eesmaa (fraktsioonitu) tõi esile suhtlemis-ja esinemisoskust: “Ta peab suhtlema ka ühiskonnaga ja rääkima nii, et teda kuulatakse ja ka saadakse aru, mida ta tahab öelda. Ehk tal peavad olema ka oraatorivõimed.”

“Sõjaväelasi kaitseväes kahtlemata huvitavad kõige rohkem tema professionaalsed oskused. Aga kui inimene on jõudnud juba kindrali staatusesse või kommodooriks, siis tähendab, et see etapp on tal läbitud,” lisas ta

Eesmaa tunnistas, et tal on oma eelistused kaitseväe juhi kohale, kuid neid ta ei avalda: “Meil on tõenäoliselt viis või kuus inimest, kes on kindral või kommodoor ja tõenäoliselt nendest keegi saab. Mul on kindlasti ka oma arvamus selle suhtes, aga loomulikult ma seda avalikult välja ei ütle.”

Loe rohkem:  Oleg Ossinovski: Venemaal poleks EL-i täielikust embargost sooja ega külma | Eesti

Ka kolmas riigikaitsekomisjoni liige, Raimond Kaljulaid (SDE) ei soovinud nimedega spekuleerida ja tõi ka välja, miks poliitikud seda tegema ei peaks: “Ma arvan, et poliitikud ei peakski neid nimesid nii väga julgelt välja käima või veel vähem kujundama sellist erakondlikku eelistust. See teeks selle kandidaadi elu oluliselt keerulisemaks, sest paratamatult hakatakse siis nägema mingeid seoseid või tõmbama paralleele seal, kus neid ei ole. Seetõttu ma arvan, et sellest tulekski hoiduda. Viimane asi, mida me vajame, on see, et erakonnad lisaks peaministrikandidaatidele või Euroopa Parlamendi kandidaatidele hakkaksid ka kaitseväe juhataja kandidaate kusagil oma juhatuses kinnitama. See küll hea mõte ei ole.”

Kaljulaid tõstis samuti eduka kaitseväe juhataja ühe eeldusena suhtlemisoskust.

“Tegemist on erakordselt keerulise ametikohaga selles mõttes, et ühelt poolt peab olema tegemist riigikaitses väga heade teadmiste ja väga heade juhtimisoskustega inimesega. Aga teiselt poolt kaitseväe juhataja on ka kindlasti kaitseväe kõige nähtavam isik väljapoole ja ka see, kes kõige rohkem suhtleb nii poliitilise tasandi kui ka laiemalt ühiskonna ja majanduskogukonnaga. Nii et seetõttu ainult sellest, et olla hea kaitseväelane ei piisa, see inimene peab olema ka võimeline ehitama sildu väga erinevate teiste ühiskonna osadega.”

Selle kõrval tõi Kaljulaid esile ka selle, et sõjaväejuhi peab oskama edendada välissuhtlust.

“Eesti kaitseväe juhataja tegeleb arvestataval määral ka rahvusvahelise suhtlusega. Nii oma liitlasriikide juures, aga me näeme, et Eestit külastavad ka kaitseväe juhatajad näiteks Aasiast, viimati Jaapanist. Nii et see on hästi-hästi keeruline töö, palju keerulisem, võib-olla, kui enamik inimesi ette kujutab. Seal peab väga mitmel väljal, väga tugev kandidaat,” tõdes ta.

Kaitseväe juhataja kindral Martin Herem teatas teisipäeval ootamatult, et on otsustanud tegevteenistusest lahkuda enne ametiaja lõppu 2025. aasta detsembris ja paneb ameti maha juba selle aasta 30. juunil.

Loe rohkem:  Sündimuse langus Eestis mullu jätkus | Eesti

Uue kaitseväe juhata kandidaadi esitab kaitseminister Hanno Pevkur pärast võimalike kandidaatidega rääkimist, kuulab ära riigikaitsekomisjoni arvamuse ning esitab siis kandidaadi valitsusele kinnitamiseks. Pevkur loodab, et  vabariigi aastapäevaks oleks uus kaitseväe juhataja valitsuses kinnitatud. 

Lõpetuseks võib öelda, et Riigikogu liikmed on seisukohal, et uus kaitseväe juhataja peab olema hea suhtleja. See on oluline omadus, mis aitab paremini koordineerida kaitseväe tegevusi nii siseriiklikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. Lisaks on oluline, et uus juhataja omaks tugevat sõjalist tausta ja juhtimiskogemust. Riigikogu liikmed on valmis toetama uue juhataja väljaõpet ja valimisprotsessi, et tagada kaitseväe edukas juhtimine ning Eesti riigi kaitsevõime tugevdamine.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga