Tere tulemast looduse imelisse maailma! Eestis on tõeliselt imeline võimalus avastada putukate maailma ja nende olulist rolli ökosüsteemis. “Putukas peab tuld taevaks | Loodus” on ainulaadne võimalus tutvuda meie väiksemate kaaslastega ning mõista nende tähtsust looduses. See interaktiivne ja hariv kogemus pakub võimalust näha putukaid uues valguses ning avastada nende hämmastavat mitmekesisust. Olge valmis avastama maailma, mis on täis imesid ja üllatusi!
Suvel lõkke ümber istudes tundub, et tuli lummab ka putukaid, keda saabub selle ümber tiirlema teinekord päris hulgi. Kuid samamoodi tundub putukaid ligi tõmbavat ka elektrivalgus, mille allika ümber võivad need väikesed olendid samuti pikaks ajaks tiirutama jääda.
Nähtuse seletusi on teadlased aegade jooksul välja pakkunud mitmeid: soov soojuse järele, soov valguse järele, valgusallika pidamine kuuks; kõigil neil seletustel on siiski ka puudusi ja vastuolusid.
Nüüd on rahvusvaheline teadlasrühm tulnud välja uue ja loodetavasti parema seletusega.
Samuel Fabian Inglismaalt Imperial College Londonist, Yash Sondhi Ameerika Ühendriikidest Florida Rahvusvahelisest Ülikoolist ja nende kolleegid võtsid putukate lende valgusallika ümber videosse ja analüüsisid putukate liikumist ülima põhjalikkusega.
Seletuseni juhtis neid tähelepanek, mida on muide varemgi tehtud, et putukad kipuvad pöörama selja valgusallika poole.
Päevasel ajal aitab selja hoidmine enamjaolt ülalt langeva eredama valguse poole putukal lennates õiges asendis püsida — selg ülespoole, sest maakera külgetõmbejõu suunda need õblukesed olendid õhupööriste pillutatuna hästi ei taju.
Aga selga tule poole hoides kipub putukas sirgelt lennurajalt kõrvale kalduma. Sama efekti kasutavad ka lendurid, kes võivad lennukit pöörangul sedavõrd kallutada, et reisijad näevad aknast välja vaadates peaaegu otse all asuvat maapinda.
Nii aga võibki putukake tule ümber tiirlema jääda umbes nagu Maakera Päikese ümber. Lõkkeleek või elektrilamp püüab vaese putuka justkui lõksu. Selline sihitu tiirutamine võib putukat pikapeale väsitada ja teeb ta ka lindudele kergemaks saagiks.
Fabian, Sondhi ja kaasautorid kirjeldavad ajakirjas Nature Communications ka seda, mis juhtub, kui putukas lendab valgusallika alt või kohalt läbi.
Allika kohale sattunud putukas pöörab tihtilugu selja allapoole ja kukub sest ebaloomulikust lennuasendist mõnikord jupi maad allapoole. Valgusallika alt läbi lennanud putuka lennutee kaardub üles, selg ikka valguse poole, ja võib päädida samasuguse järsu langusega.
Uuringu autorid soovitavad inimestel putukate kaitseks hoolitseda selle eest, et tuled tarbetult ei põleks ega oleks ülearu eredad.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
In conclusion, “Putukas peab tuld taevaks | Loodus” celebrates the beauty and wonder of the natural world, particularly the awe-inspiring phenomenon of fireflies. The article highlights the importance of these tiny creatures in the ecosystem and the magical glow they bring to the night sky. It reminds us to appreciate the small miracles that surround us and to protect the environment to ensure that future generations can also marvel at the enchanting display of fireflies. Overall, the article encourages us to cherish and preserve the natural world and all its inhabitants.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus