Prantsuse haridusminister sattus kriitika alla oma laste koolivaliku tõttu | Välismaa

2215305hd861t24

Tere tulemast Eestisse! Hiljutine skandaal Prantsuse haridusministri ümber on tekitanud palju kõneainet üle maailma. Minister sattus kriitika alla oma laste koolivaliku tõttu, pannes kahtluse alla omaenda hariduspoliitika. Sellised juhtumid tõstatavad olulise küsimuse – kas poliitikud peaksid ise järgima seda haridussüsteemi, mida nad teistele ette kirjutavad? See teema on põhjustanud laialdast arutelu hariduse olulisusest ja võrdsusest ühiskonnas ning see puudutab meid kõiki, olenemata meie rahvusest või asukohast.

Uus Prantsuse haridusminister Amélie Oudéa-Castéra seletas ajakirjanikele, et tema lapsed õpivad erakoolis riigikoolide kehva õppekvaliteedi tõttu. Ministri kommentaar pälvis õpetajate ametiühingu ning Pariisi lapsevanemate ühingu kriitikat.

Oudéa-Castéra õigustas oma vanima poja saatmist erakooli õpetajate nappusega avalik-õiguslikes koolides, keda pole kunagi asendatud, vahendab The Times.

“[Mul ja minu abikaasal] sai sellest kõrini, nagu sadadel tuhandetel peredel, kes langetasid valiku teistsuguse lahenduse kasuks,” ütles minister.

Ministri kommentaarid põhjustasid pahameeletormi nii õpetajate ametiühingu kui Pariisi lapsevanemate ühingu poolt.

“Ta hakkas süüdistama riigikooli esimesel tööpäeval ministrina. Kui õpetajaid pole asendatud, siis juhtus see seetõttu, et tuhanded töökohad kaotati,” ütles õpetajate ametiühingu Snuipp-FSU esindaja Guislaine David.

Pariisi lapsevanemate ühing mõistis omakorda ministri kommentaare hukka, nimetades neid vastuvõetamatuks põlguseks kogu riigikoolide hariduskogukonna suhtes. Ühtlasi väitis lapsevanemate ühing, et Prantsuse valitsuse poliitika seisneb alarahastatud riigikoolide sulgemises ning erakoolidele mõeldud toetuste suurendamises.

Oudéa-Castéra vabandas hiljem, öeldes, et ta kahetseb, et tema sõnad võisid riivata mõnesid õpetajaid.

“Luban, et olen alati õpetajate kõrval, ning toetan kogu hariduskogukonda,” lisas ta.

Oudéa-Castéra kolm last käivad Pariisi jõukas 6. ringkonnas asuvas Stanislasi erakoolis. Kool on katoliku kallakuga, mis lubab seal õpetada religiooni. Prantsuse riigikoolides pole religiooniõpetust lähtuvalt Prantsuse rangest riigi ja kiriku lahususe põhimõttest.

Loe rohkem:  USA ja liitlasväed tulistasid alla 15 Jeemeni mässuliste ründedrooni | Välismaa

Uus haridusminister pole ainus Prantsuse valitsuse liige, kes on saatnud oma lapsed erakooli või on seal ise käinud.

Näiteks õppis erakoolis École alsacienne endine haridusminister ja uus Prantsuse peaminister Gabriel Attal. Samas koolis õppisid ka enne Attalit haridusministri ametit pidanud Pap Ndiaye lapsed.

Prantsuse president Emmanuel Macron ise on õppinud jesuiitide juhitud koolis Amiensi linnas, kus ta kohtus ka oma abikaasa Brigitte’iga, kes töötas seal õpetajana.

2021. aastast pärit statistika järgi on vähem kui viiendik Prantsuse keskkoole erakoolid.

Prantsuse koolihariduse kvaliteet on olnud pikka aega üks kõrgemaid Euroopas, kuid nüüd on Prantsuse koolide PISA tulemused langenud. Näiteks langesid Prantsuse õpilaste teadmised matemaatikas allapoole Briti õpilaste omadest.

Attal viis ellu mitu muudatust haridusministrina, mis tõstsid ta populaarsust nii tsentristide kui konservatiivide seas. Tema ministriks oleku ajal kehtestati Prantsusmaal kohustuslikud matemaatikaeksamid kõigile koolilõpetajatele ning samuti keelati õpilastel islami taustaga maani ulatuvat hõlsti abaya’t kanda.

Prantsuse haridusministri laste koolivalik on tekitanud palju poleemikat, kuna minister eelistas oma lapsed saata erakooli, mitte riiklikku kooli nagu tema enda amet on. See on tekitanud küsimusi tema usaldusväärsuse kohta haridusministrina ning tekitanud diskussiooni haridussüsteemi võrdsusest ja kättesaadavusest Prantsusmaal. Minister peaks selgitama oma otsust ja veenma avalikkust, et tema tegevus on kooskõlas tema ametikoha eetiliste standarditega ning tegelema kriitikaga konstruktiivselt ja avatult.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga