Tere tulemast Eesti! Hiljutine sündmus Poola piiril on tekitanud tormi nii Poolas kui ka Ukrainas, kui põllumehed otsustasid protestiks lasta kümnetest vagunitest välja sadu tonne Ukraina vilja. See julge protestiakt on tekitanud palju poleemikat ja arutelu seoses kaubandussuhete ning põllumajanduspoliitikaga. Sündmus on meie naaberriikides põhjustanud palju elevust ning tekitanud küsimusi ka siin Eestis. Kuidas see sündmus mõjutab meie piirkonda ja mis on selle tagamaad? Astume lähemale ja uurime seda lugu lähemalt.
Poola põllumehed protestisid teisipäeval Ukraina viljaveo vastu sellega, et avasid riigi idapiiri ääres asuvas Lublini linnas rongivagunid ning lasid teraviljal maha voolata.
Kui üle Euroopa protestivad põllumehed endiselt roheleppega seotud poliitika vastu, siis Poolas on neil üks argument juures. Selleks on odav Ukraina teravili, mis nende riigi kaudu Euroopasse ja mujale maailma liigub. Teisipäeval kerkisid pinged haripunkti Ukraina piiri ääres asuvas Lublini linnas, kus talunikud blokeerisid raudteed. Samuti otsustasid mõned neist avada rongivagunite avad ning lasid teraviljal raudteele voolata.
Pärast pooletunnist blokeerimist saabus sündmuskohale politsei, mille järel rongitee vabastati. Ühe protesti organiseerija Roman Kondruvi sõnul lasid nad viljal maha voolata emotsioonide ajel.
“See on reaktsioon Ukraina teravilja sisseveole. See on väga halb. Inimesed on meeleheitel ja ei suuda ennast kontrollida. Mitte keegi ei kontrolli olukorda – ei Poola ametivõimud ega ka Ukraina omad. Need on kõik emotsioonid. Me ei suuda inimesi kontrollida ja nad valavad viha välja. Oleme pankrotis, sest kõik Ukraina viljaga seotu on kontrolli alt väljunud,” sõnas Kondruv.
Samuti blokeerisid Poola põllumehed Ukraina teravilja saabumist ka maanteedel. Protesti eesmärgiks oli sulgeda kõik piiripunktid, mille kaudu teravilja veetakse. Sealhulgas ka sadamates.
Protestid tekitasid pahameelt ka Kiievis, kus leitakse, et olukorra lahendamisse peaks sekkuma Euroopa Komisjon, et blokaad lõpetada.
Samuti alustasid Poola piiril proteste ka Ukraina veokijuhid, kes pole olukorraga rahul. “Nüüd blokeerivad nad sisenemist ja väljumist. Nii ei saa probleeme lahendada. Kui tahad probleeme lahendada, siis tuleb rääkida enda valitsusega. Kui on probleem viljaga, siis blokeerige vilja. Selle asemel, et blokeerida sadu tooteid, mis on teel Ukrainasse. Eriti kui ajad on väga rasked ja kõik saavad aru, et meil on sõda. Ma ei arva, et kõik poolakad on sellised. Poola inimesed on meid paljud aidanud ning meie vahel on palju solidaarsust,” rääkis Ukraina veokijuht Ihor Brezmen.
Poola põllumehed on lubanud uusi proteste kui olukord ei muutu.
Overall, the actions of Polish farmers to protest the influx of Ukrainian grain into their country by letting it spill out of train cars is a clear sign of the tensions and competition in the agricultural sector. The protest highlights the challenges faced by both Polish and Ukrainian farmers, as well as the broader issues around trade and import/export policies. It also sheds light on the need for dialogue and cooperation between neighboring countries to find mutually beneficial solutions to these complex economic challenges. Moving forward, it’s important for all parties involved to work towards finding common ground and addressing the root causes of these disputes in a constructive and respectful manner.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus