Poola konstitutsioonikohus astus keskpanga juhi kaitseks välja | Välismaa

2211477h41aet24

Tere tulemast Eestisse! Poola konstitutsioonikohus on astunud keskpanga juhi kaitseks välja ning see uudis on tekitanud palju kõneainet nii Poolas kui ka välismaal. See samm on tõstatanud olulise küsimuse seoses õigusriigi põhimõtete ja sõltumatu kohtusüsteemi tagamisega. See on teema, mida ka Eesti kodanikud ja poliitikud kindlasti huviga jälgivad. Oluline on mõista selle sammu tagamaid ning selle mõju nii Poola kui ka Euroopa Liidu jaoks.

Poolas süvenevad riigisisesed pinged ning uus võimuliit andis märku, et võib alustada keskpanga juhi Adam Glapinski suhtes uurimist. Konstitutsioonikohus pani neljapäeval sellele võimalikule uurimise alustamise plaanile käe ette.

Donald Tuski juhitud tsentristlik valitsus astus ametisse detsembri keskpaigas, lõpetades PiS-i kaheksa aastat kestnud võimuperioodi. Tusk tahab Poola tuua tagasi EL-i peavoolu poliitikasse. 

Tuski valitsus võttis hiljuti sihikule Poola keskpanga juhi Glapinski, kes on seotud endise võimuparteiga. Tusk on siiski oma seisukohta Glapinski suhtes leevendanud ja loobus hiljuti keskpanga juhi kohtu alla andmise plaanist. Glapinskile avaldas detsembris toetus ka  Euroopa Keskpanga (ECB) juht Christine Lagarde.

Tusk süüdistas varem Glapinskit intressimäärade liiga kiires langetamises vahetult enne oktoobris peetud Poola parlamendivalimisi. Glapinski lükkas need süüdistused tagasi. 

Võimuliit tahab aga endiselt Glapinskit ametist maha võtta. Poola konstitutsioonikohus otsustas neljapäeval, et poliitikud ei saa Glapinskit parlamendi praeguste reeglite järgi ametist kõrvaldada.  

Konstitutsioonikohtu viimane otsus süvendab lõhesid Poola kohtusüsteemis. PiS tegi varem mitu vastuolulist kohtureformi, mis ohustavad kriitikute ja EL-i hinnangul kohtusüsteemi sõltumatust ja õigusriigi põhimõtteid. Ka konstitutsioonikohtus annavad tooni PiS-i poolt ametisse määratud kohtunikud. 

Tusk tahab aga PiS-i kohtureforme tagasi pöörata, see võimaldaks Varssavil ligi pääseda EL-i fondide rahastusele. See on toonud kaasa opositsiooni vastuseisu.

Loe rohkem:  Ungari blokeeris 13. Venemaa-vastaste sanktsioonide paketi vastuvõtmise | Välismaa

PiS plaanis sel nädalal korraldada Varssavis massimeeleavalduse, et protestida Tuski valitsuse tegevuskavade vastu. 

Kokkuvõttes võib öelda, et Poola konstitutsioonikohus astus keskpanga juhi kaitseks välja, kinnitades tema õigustamatu vallandamise. See otsus rõhutab õigusriigi põhimõtte olulisust ning on oluline samm demokraatia ja õigusriigi tagamisel Poolas. Samuti näitab see konstitutsioonikohtu sõltumatust ja võimet seista vastu poliitilisele survele. See on oluline edasiminek Poola õigussüsteemi ja demokraatia tugevdamisel ning annab lootust sarnaste olukordade lahendamiseks tulevikus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga