Tere tulemast Eestisse! Uudised Põhja-Iirimaalt on põnevad, sest põhja-iiri unionistid on lõpetanud boikoti ja lubanud naasta ühisvalitsusse. See märkimisväärne sündmus on toonud lootust rahule ja stabiilsusele piirkonnas, ning see võib mõjutada ka meie endi välissuhteid ja poliitikat. On huvitav näha, kuidas see samm võib muuta olukorda Põhja-Iirimaa ja kogu Ühendkuningriigi poliitilises maastikus ning meil Eestis on kindlasti põnev jälgida, kuidas sündmused sealt edasi kulgevad.
Põhja-Iiri suurim unionistide partei otsustas lõpetada boikoti, mille tõttu on piirkond olnud kaks aastat valitsuseta, teatas erakond teisipäeval.
Demokraatlik-Unionistliku Partei (DUP) juht Jeffrey Donaldson ütles pärast hilisõhtust koosolekut, et partei juhatus toetas ettepanekut naasta ühisvalitsusse.
Suurbritannia valitsusega saavutatud kokkulepe annab parteile aluse nimetada liikmed Põhja-Iiri valitsusse, nii et kohalikult valitud institutsioonid saab taastada, lisas Donaldson.
Londoni valitsus andis eelmisel nädalal Põhja-Iiri poliitikutele 8. veebruarini aega taastada valitsus, ähvardades vastasel korral uute valimistega.
“Kõik tingimused assamblee naasmiseks on täidetud,” ütles Põhja-Iiri minister Chris Heaton-Harris.
“Valitsuse moodustamise õigusega pooled kohtuvad täna, et neid asju arutada, ja ma loodan, et saan võimalikult varsti parteidega lõplikult kokku leppida,” lisas Chris Heaton-Harris.
DUP lahkus 2022. aasta veebruaris protestiks Brexiti-järgsete kaubandusreeglite vastu Põhja-Iiri parlamendist. Ta kaotas 2022. aasta valimistel suurima partei koha, mistõttu läks võimujagamisvalitsuse esimese ministri koht vabariiklikule Sinn Féinile, kuid DUP keeldus iiri rahvuslastega valitsusse minemast.
Põhja-Iiri rahuprotsessiga paika pandud võimujagamisreeglite järgi peavad valitsuses olema nii britimeelsed unionistid kui iiri rahvuslased.
Nii jäid Põhja-Iirimaa 1,9 miljonit inimest ilma toimiva valitsuseta, mis langetaks tähtsaid otsuseid olukorras, kus elukallidus hakkas tõusma ja koroonapandeemiast põhjustatud järjekorrad pingestasid tervishoiusüsteemi.
Jaanuaris korraldasid Põhja-Iiri õpetajad, medõed ja teised avaliku sektori töötajad 24-tunnise streigi, nõudes poliitikutelt valitsusse naasmist.
Briti valitsus on nõustunud andma Põhja-Iirimaale avalike teenuste tarvis 3,3 miljardit naela, aga vaid tingimusel et Belfasti valitsus hakkab tööle.
Lõpuks ometi on Põhja-Iiri unionistid otsustanud lõpetada boikoti ja naasta ühisvalitsusse, mis on suurepärane uudis nii Põhja-Iirimaa kui ka kogu regiooni jaoks. See samm peaks aitama kaasa stabiilsusele ja rahule Põhja-Iirimaal ning loodetavasti avama uusi võimalusi tulevikuks. Loodame, et kõik osapooled suudavad koos töötada ja leida kompromisse, mis tagaksid õiglase ja rahumeelse tuleviku kõigile Põhja-Iirimaa elanikele.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus