Tere tulemast Eestisse! Viimase aasta jooksul on piiri sulgemine pannud paljud bussifirmad keerulisse olukorda. See on tekitanud suurt muret nii ettevõtetele kui ka reisijatele. Olukord on sundinud bussifirmasid kohanema uute tingimustega ning otsima uusi võimalusi, et säilitada oma tegevust ning pakkuda turvalist ja usaldusväärset transporditeenust. Kuigi see on olnud raske aeg, on Eesti bussifirmad näidanud suurt vastupidavust ja leidlikkust, et jätkata oma tööd ka nendes keerulistes tingimustes.
Narva silla ja Soome idapiiri sulgemine on pannud bussifirmad keerulisse olukorda, sest juhtidele pole piisavalt tööd ega palka pakkuda.
Eelmise aasta lõpus pärast Soome piiri sulgemist jäid tööta Helsingi ja Peterburi vahel sõitvad bussijuhid, nüüd jõudis järg Tallinna-Neevalinna liinini, sest sellest nädalast bussiga üle Narva silla ei saa.
“Küllaltki suur osa sissetulekust kadus. Mis ajaks, see on nüüd selgusetu, kuna Venemaa ei ole öelnud, mis ajaraamistikus nad piiri peal korrastustööd teevad,” lausus Ecolinesi juhatuse liige Elis Kovaljov.
Ecolines sõitis Tallinnast Peterburi neli korda päevas, nüüd on alles üks väljumine. Helsingi liinil oli mõlemal suunal paar väljumist päevas. Esialgu Ecolines bussijuhte koondanud ei ole, vaid püüab neile leida rakendust teistel liinidel Euroopas.
Baltic Shuttle`i juht Igor Pashchuki sõnul nõustusid juhid kuni suveni töötama poole koormusega. Mis edasi saab, on veel lahtine.
“Esialgu me oleme kärpinud või pidanud minna laskma umbes kümmekonnal bussijuhil. Ootame kevadet, et saaks Baltikumis ja Eestis suuremaid mahte vedada. Osa juhtidega oleme teinud kokkuleppeid, et nad on väiksemale koormusele läinud, osa on läinud palgata puhkusele,” ütles Lux Expressi ärijuht Ingmar Roos.
Lux Express oli juba varem väljumiste arvu poole võrra kärpinud. Nüüd tuli teha uus kärbe, kui jaanuaris oli Tallinna-Peterburi liinil kuus väljumist, siis nüüd on alles kolm. Peterburi ja Helsingi vahel sõideti kuni viis korda päevas. Riiast läbi Tartu Peterburi sõitev liin on esialgu alles, kuid Roosi sõnul on selle tulevik lahtine.
“Selle majanduslik tasuvus on väga suure küsimärgi all. Õiguspoolest me tahaksime kultuuripealinna aastal ühendusi lisada, aga praegu, kui sõitjate arv on nii madalal kui madalal, siis enne suve selle kommertsalustel teenindamine on ülimalt ebatõenäoline,” lausus Roos.
Kuna kõik reisijad ei soovi või ka ei suuda Narvast enam kui kilomeetri kaugusele Jaanilinna bussini minna, siis plaanib Ecolines avada uue liini, kus piiriületus toimuks Luhamaal.
“Igal marsruudil on oma segment, kes seda meilegi üllatuseks kasutab. Kui ise mõtled, et sõita siit Kreekasse, mis oli meie pikim marsruut, et keegi seda bussiga elu sees ette ei võtaks, siis tegelikult oli seda päris palju kasutuses. Ma usun küll, et sinna leidub ka inimesi, kes selle kuus tundi pikema sõidu ära kannatavad tänu sellele, et nad saavad bussis reisida,” ütles Kovaljov.
Tallinna-Peterburi liini teenindavad kuus firmat, kellest pooled on Eesti ettevõtted. Eesti vedajad jätkavad Venemaale sõitmist, kuni see on riiklikult lubatud.
Kokkuvõttes on piiri sulgemine pannud Eesti bussifirmad keerulisse olukorda, kuna nende tavapärane sõidugraafik on oluliselt häiritud ning sissetulekud on drastiliselt vähenenud. Samuti on suurenenud bürokraatia ja kontrollimenetlused piiriületustel, mis tekitavad lisakulusid ja takistavad efektiivset tööd. Olukorra leevendamiseks vajavad bussifirmad toetust ja paremat koostööd valitsusega, et leida lahendusi, mis võimaldaksid neil jätkata oma tegevust ning tagada transporditeenuse jätkuv kättesaadavus kõigile reisijatele.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus