“Estonia, a nation renowned for its innovative spirit and digital prowess, is also home to a unique phenomenon – the popularity of parenting education. With an increasing number of parents seeking guidance on raising the next generation, Perearstiõpe, or parenting courses, have become a staple in Estonian society. However, despite their popularity, there remains a pressing need for more comprehensive and accessible solutions. As the country continues to evolve and its families grow, it is crucial that we address this gap and provide a supportive ecosystem for parents to thrive.”
Eesti vajaks igal aastal juurde sada perearsti. Ülikooli lõpetavatest peretohtritest kaugeltki ei piisa ning praegu läheb seis Eesti tervishoiumaastikul üha kriitilisemaks.
OSKA uuring ütleb, et perearstide põua leevendamiseks peaks alates 2028. aastast ülikooli lõpetama üle 50 väljaõppinud peretohtri. Praegu ollakse sellest numbrist veel aga kaugel.
Perearstiks õppijatele eraldati tänavu residentuuris 40 kohta, kuid vastuvõetuid on enne lisakonkurssi mõnevõrra vähem.
“Praegu on siis 36-st, kes esitasid taotluse, saime vastu võtta 29,” ütles Tartu Ülikooli peremeditsiini professor Ruht Kalda.
Samas ei saa Kalda öelda, et perearstiõpe menukas poleks. Üldarstiõppest sirgub lihtsalt märgatavalt vähem tohtreid kui on residentuuris kohti.
“Kõige rohkem kandideerijaid soovib saada meile sisse, aga meil on lihtsalt vajadus nii suur, et selle arvu lõpetajate pealt ongi raske neid 40 kohta täita. Lihtsalt lõpetajaid peaks rohkem olema,” selgitas Kalda.
Nimistuga töötavaid perearste on Eestis praegu 710. Lähiaastatel lähevad neist pooled ilmselt pensionile. Kõige rohkem on pensioniealisi perearste Ida-Virumaal.
Tervisekassas vilguvad punased ohutuled juba pikka aega.
“Me peame selle selgelt sõnastama ikkagi üleriigilise probleemina. See ei saagi olla lõpuks ainult tervisekassa probleem, sest see, kas arstiabi on ikkagi kättesaadav, mõjutab lõpuks absoluutselt kõike,” ütles tervisekassa perearstiabi teenustejuht Laura Johanna Tuisk.
Eesti Perearstide Seltsi kauaaegne esimees Le Vallikivi on tuleviku suhtes samuti pessimistlik.
“Kümne aasta perspektiivis nüüd paremaks küll ei lähe, pigem vastupidi. Ilmselt hakatakse rohkem perearsti elukutset ka väärtustama,” ütles Vallikivi.
Ruth Kalda sõnul võib olukord teatud tingimustel paraneda.
“Kui me võtame nüüd näiteks järgmisel ja ülejärgmisel aastal arstiteaduskonda oluliselt rohkem tudengeid vastu ning lõpetajaid ja residentuuri astujaid on sellevõrra rohkem, siis kümne aasta pärast võib asi võib-olla stabiliseeruda. Et kurv ei lähe enam allapoole.”
As the popularity of family literacy courses continues to grow in Estonia, it is clear that there is a growing demand for education and learning opportunities. However, it is crucial to acknowledge that more needs to be done to cater to this demand. With a strong emphasis on early childhood education, it is essential to provide accessible and engaging programs that foster a love for learning in young minds. By doing so, we can empower the next generation to thrive and make a positive impact on Estonian society.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus