Tere tulemast! Täna avaldasid peamiste Euroopa Parlamendi fraktsioonide juhid ühisavalduse, milles kutsuvad üles toetama Ukrainat tema praeguses keerulises olukorras. See üleskutse on eriti oluline, kuna Ukraina on silmitsi suurte väljakutsetega ja vajab rahvusvahelist abi. Euroopa Parlamendi fraktsioonide juhtide ühine seisukoht näitab nende solidaarsust Ukrainaga ning kutsub üles kõiki Euroopa Liidu liikmesriike ja partnereid näitama üles solidaarsust ja andma oma panus Ukraina abistamiseks. Oleme kokku kutsutud selle olulise teema arutamiseks ja lootma, et see toob kaasa positiivseid muutusi.
Viie suurima Europarlamendi fraktsiooni juhid kutsusid Euroopa Liidu valitsusjuhte leppima neljapäeval peetaval Euroopa Ülemkogul kokku Ukraina abistamises. Ainsad fraktsioonid, kes ei ühinenud avaldusega, olid parempopulistlik Identiteedi ja Demokraatia (ID) fraktsioon ja Vasakpartei fraktsioon.
“Meie, Euroopa Parlamendi peamiste poliitiliste fraktsioonide presidendid, kutsume ühiselt üles EL-i valitsusjuhte langetama otsused, mis on vajalikud Ukraina ees seisvate erakordsete väljakutsete valguses,” seisab fraktsioonide juhtide allkirjastatud avalduses.
Avaldusele kirjutasid alla paremtsentristliku Euroopa Rahvapartei (EPP), Sotsialistide ja Demokraatide (S&D), liberaalse Renew, Roheliste ning parempoolse Konservatiivide ja Demokraatide (ECR) fraktsiooni juhid.
EL-i valitsusjuhid püüavad leppida neljapäeval algaval tippkohtumisel kokku Ukrainale 50 miljardi eurose abipaketi osutamises, kuid takistuseks on Ungari peaministri Viktor Orbani vastuseis. Otsuse langetamine nõuab kõikide liikmesriikide heakskiitu lähtuvalt ühehäälsuse põhimõttest. Orbani nõusoleku puudumise tõttu ei lepitud kokku abipaketis eelmisel, 14. detsembril toimunud Euroopa Ülemkogul.
“Edasised viivitused või iga-aastased vetod pole valikuvõimaluseks,” seisis avalduses viitega Orbanile.
ECR-i fraktsiooni otsus liituda Ukraina abistamise üleskutsega teeb vähetõenäoliseks Orbani erakonna Fidesz liitumist selle fraktsiooniga. Vastavad kuulujutud on varem Brüsselis ringelnud.
“Kutsume Euroopa Ülemkogu ja liikmesriike täitma oma lubadusi, tagama tõhusat ja jätkusuutlikku pikaajalist sõjalist tuge Ukrainale ning suurendama jõupingutusi Ukraina kaitsjatele hädavajaliku laskemoona ja sõjaabi saatmiseks,” lisasid fraktsioonide juhid.
Euractiviga vestelnud allika sõnul keeldus Vasakpartei fraktsioon avaldusega ühinemast.
“Vasakpartei on alati mõistnud hukka Putini ebaseadusliku sissetungi Ukrainasse ning lõputud ohvrid ja hävingu, mida see on Ukrainas põhjustanud. Selle konkreetse fraktsioonide kirja puhul meil olid mõned küsimused sõjalise laskemoonaga seotud sõnastuse kohta, ning me otsustasime seda mitte allkirjastada,” ütles hiljem fraktsiooni pressiesindaja Euractivile.
Kokkuvõttes kutsusid peamiste Europarlamendi fraktsioonide juhid üles kõiki Euroopa Liidu riike toetama Ukrainat tema praeguses raskes olukorras. Nad rõhutasid, et Ukraina vajab kiiret ja tõhusat abi ning solidaarsust kõigi Euroopa Liidu liikmesriikide poolt. Juhtide sõnul on oluline näidata ühtsust ja toetust Ukrainale tema võitluses sõja ja agressiooni vastu. See üleskutse peaks julgustama poliitikuid ja kodanikke üle kogu Euroopa Liidu tegutsema ja otsima võimalusi, kuidas aidata Ukrainat tema keerulises olukorras.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus